Misteri i aeroplanit të rrëzuar të biznesmenit gjerman

Detaje të reja po dalin në lidhje me rrëzimin misterioz të një avioni privat, i cili u ra në Detin Baltik jashtë Letonisë pasi fluturoi në gjysmë të rrugës nëpër Evropë nga Spanja pa iu përgjigjur thirrjeve të kontrollorëve të trafikut ajror. Cessna i përkiste biznesmenit gjerman Karl-Peter Griesemann, njoftoi sot kompania e tij Quick Air.

“Mund të konfirmoj se ishte avioni privat i pronarit tonë, Karl-Peter Griesemann”, tha një zëdhënës i Quick Air, një kompani charter me qendër në Këln. Ai refuzoi të konfirmonte raportet nga media se Griesemann ishte piloti dhe se gruaja, vajza dhe i dashuri i saj ishin me të.

Avioni Cessna 551 i regjistruar në Austria u nis nga Jerez në Spanjën jugore të dielën pasdite. Ai fluturoi mbi Paris dhe duhej të ulej në Këln, por në vend të kësaj vazhdoi fluturimin e tij dhe shkoi deri në Balltik ku, në lindje të Gotland, ai ra në det, sipas të dhënave të gjurmimit të fluturimeve. Sipas informacioneve të njohura aktualisht, katër persona kanë hipur në aeroplan në Spanjë.

Për momentin nuk dihet shkaku i aksidentit. Avionë nga disa vende dhe një traget pasagjerësh u drejtuan në vendin e rrëzimit të dielën mbrëma për të ndihmuar në operacionin e shpëtimit. Në vendin e rrëzimit u panë rrënoja dhe një njollë e ngjashme me vajin, tha shefi i operacionit të shpëtimit letonez Peteris Subbota për televizionin letonez. Megjithatë, pasagjerët nuk u gjetën.

Avionët luftarakë gjermanë dhe danezë u përpoqën për të kërkuar mjetin, ndërsa ai fluturoi verbërisht mbi Evropën veriore dje pasdite, por agjencitë thonë se pilotët thuhet se nuk arritën të dallonin askënd në kabinë kur panë Cessna-n. Më pas, Letonia dërgoi tre anije të vogla dhe një helikopter në vendin e aksidentit, raporton BBC. “Ne kemi gjetur tre pjesë të avionit, por ekspertët do të duhet ende të konfirmojnë,” tha Shërbimi Detar Letonez i Kërkimit dhe Shpëtimit.

Më parë, pilotët e NATO-s me bazë në Estoni, të cilët shoqëruan Cessna-n në udhëtimin e saj, thanë se nuk panë njeri në kabinë.

“Aeroplani po fluturonte nga Spanja në Këln, por gjatë fluturimit ndryshoi itinerarin e tij”, njoftoi Autoriteti i Aviacionit Civil Letonez. “Kontrolluesit e trafikut ajror nuk ishin në gjendje të komunikonin me ekuipazhin e fluturimit,” shtuan ata.

“Shpëtuesit nuk kanë asnjë shpjegim. Ne mund të spekulojmë vetëm për atë që ndodhi, por është e qartë se njerëzit në aeroplan ishin të amatorë”, tha kreu i kërkimit të shpëtimit suedez, Lars Antonsson. /tesheshi.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu