Momenti kur Emmanuel Macron heq orën luksoze gjatë intervistës për pensionet (VIDEO)

Presidenti francez, Emmanuel Macron hoqi një orë luksoze nga kyçi i dorës gjatë një interviste televizive për reformën e tij jopopullore të pensioneve , në atë që kritikët thonë se është një provë tjetër se ai është “president i të pasurve”.

Gjatë intervistës gjysmë ore në prime-time mbi vendimin e tij për të rritur moshën e pensionit nga 62 në 64, Macron mund të shihet duke filluar transmetimin me një orë të madhe me një në krahun e majtë.

Komentuesit e mediave sociale vunë në dukje se ai më pas hoqi në mënyrë të fshehtë orën 11 minuta pas bisedës, duke vendosur krahun e majtë nën tavolinë, ndërsa me qetësi vazhdonte t’i përgjigjej një pyetjeje. Kur e ktheu, ora nuk dukej askund, shkruan The Tepelgraph, përcjell portali rtv21.tv

Shumë komentues në internet pretenduan se ora ishte bërë nga FP Journe dhe kushtonte 80,000 € (70,000 £).

Në fakt, ora kushtonte shumë më pak se sa pretendonin disa. Sipas France Info, është një model BRV 1-92 i kompanisë franceze Bell&Ross me vlerë 2,400 euro (2,110 £) dhe mban ngjyrat e njësisë së sigurisë së presidentit, GSPR. Ai ka mbajtur të njëjtën orë për një vit e gjysmë të fundit. Ajo tashmë është parë në Kupën e Botës të futbollit në Katar.

“2,400 euro janë të shtrenjta, por janë 40 herë më pak se çmimet që qarkullojnë në internet”, shkruan France Info.

Elysee këmbënguli që Macron e kishte hequr atë sepse ishte “tukitur mbi tavolinë”. Në të vërtetë, ai e hoqi atë vetëm pasi u dëgjua duke prekur tavolinën, ndërsa përmendi “bllokime”.

Pavarësisht kësaj, opozita e majtë u hodh menjëherë mbi imazhet si prova e fundit që presidenti nuk e kishte idenë se si ishte të jesh në vijën e bukës në Francë . Ata argumentojnë se reforma mbi të gjitha do të prekë punëtorët me pagë të ulët.

“Ashtu si ai po flet për ‘punëtorët me pagë minimale’ që nuk kanë pasur kurrë fuqi blerëse kaq të lartë, ai heq në mënyrë diskrete orën e tij të bukur luksoze,” shkroi Clémence Guetté, një deputet nga partia France Unbowed e Jean-Luc Mélenchon.

Presidenti francez i pëlqen të njihet si “mjeshtri i orës”, që do të thotë se ai vendos të flasë dhe të veprojë në një kohë që ai zgjedh.

Megjithatë, për kundërshtarët e tij, të cilët janë të vendosur kundër rritjes së moshës së pensionit, ai është një ish-bankier i paprekshëm, i paaftë për të kuptuar shqetësimet e punëtorit mesatar modest francez.

Kritikët pohuan gjithashtu se Macron kishte veshur një kostum Hermes prej 5,000 eurosh.Këtu përsëri, kontrolluesit e fakteve në mediat franceze thanë se ishte një model shumë më pak i kushtueshëm nga rrobaqepësi parizian Jonas & Cie me vlerë rreth 450 € (395 £)./21Media

VIDEO


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu