Moska kërcënon SHBA me luftë bërthamore, një fije peri e ndan botën nga shpërthimi i bombave nukleare

Paralajmërimi i Moskës për Uashingtonin është një kërcënim i vërtetë. “Ne paralajmërojmë Shtetet e Bashkuara kundër marrjes së hapave provokues, duke përfshirë furnizimin (për Ukrainën) të armëve gjithnjë e më shumë afatgjata dhe më shkatërruese,” tha zëvendës ministri i jashtëm rus Sergei Ryabkov në një intervistë me televizionin Rossya-24.

Sipas Rusisë, shkurt, tani ka vetëm një “vijë shumë të hollë për të ndarë Shtetet e Bashkuara nga bërja palë e konfliktit”. Forcat e pacipa anti-ruse, kërcënoi ai, nuk duhet të mashtrojnë veten se çdo gjë do të mbetet e pandryshuar sapo të kalojë kjo vijë. Ryabkov kujtoi doktrinën ushtarake të vendit, e cila parashikon përdorimin e armëve bërthamore në rast të një kërcënimi për ekzistencën e shtetit rus.

“Demonizimi i Rusisë filloi në SHBA shumë kohë përpara operacionit të posaçëm ushtarak (në Ukrainë),” shtoi Ryabkov në TV. Që nga dekada e parë e shekullit të 21-të, zëvendës ministri këmbënguli: “Elitat politike amerikane kanë adoptuar një tregim anti-rus, me fjalë të tjera, përralla që nuk kanë të bëjnë fare me realitetin.”

Sipas Ryabkov, një tregim i tillë “shërben si një ekran për të mbuluar dështimet e tyre, grindjet e tyre politike të brendshme dhe problemet, të cilat po shumohen në shoqërinë amerikane.”

Lavrov kërcënon Moldavinë

Gjuha ruse pas çdo dite dështimi në Ukrainë ka filluar të bëhet më e larmishme përsa i përket kërcënimee. Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov ka paralajmëruar Moldavinë se mund të pësojë fatin e Ukrainës nëse nuk zgjidhet me dialog të drejtëpërdrejtë konflikti në Tiraspol. Kreu i diplomacisë ruse pretendon se Kishinau zyrtar “nuk dëshiron një dialog të drejtpërdrejtë me Tiraspol-in” dhe “po mbështet një zgjidhje jodiplomatike të konfliktit”. Lavrov i premtoi gjithashtu se “ai do të bëjë gjithçka për të mbrojtur popullsinë rusishtfolëse të Moldavisë dhe Transnistrisë”.

“Të mos harrojmë se në Moldavi, përveç Transnistrisë, është edhe Gagauzia, e cila gjithashtu kërkon një status të veçantë”, deklaroi Lavrov. “Besoj se autoritetet moldave do të veprojnë drejt, nëse heqin dorë nga lojërat gjeopolitike të imponuara nga Perëndimi dhe mendojnë për interesat e qytetarëve, të cilët momentalisht jetojnë të sigurtë”, deklaroi Lavrov. Në të njëjtën kohë, presidentja e Republikës së Moldavisë, Maia Sandu, tha edhe një herë Kishinau zyrtar dëshiron ta zgjidhë konfliktin në Transnistria, rajonin separatist pro-rus në mënyrë “paqësore” dhe u zotua se do të shkojë në Gagauzia për të biseduar nga afër me njerëzit që protestojnë atje.

Putin ndryshon planet?

Rusia ka dështuar të arrijë një nga qëllimet e saj kryesore në Ukrainë pas më shumë se gjashtë muajve të funksionimit të pushtimit të të gjithë rajonit të Donetskut. Rusia, kujtojmë, ka arritur të pushtojë rajonin lindor të Luganskut, por luftimet jashtëzakonisht të ashpra vazhdojnë në të gjithë Donetskun. Si rezultat, presidenti rus u detyrua të ndryshojë afatin për pushtimin e Donetskut nga 31 gushti deri më 15 shtator, sipas selisë së forcave të armatosura ukrainase.

Ushtria ukrainase thotë se forcat ruse po rigrumohen për të rritur numrin e trupave në perëndim të qytetit Donetsk. Qendra kërkimore e SH.B.A.-së, Instituti për Luftën, tha se nuk kishte “gjasa” që Rusia të ishte në gjendje të pushtonte të gjithë Donetskun deri në 15 shtator. Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka bërë një deklaratë të fortë, ndërsa tha se Ukraina është “enklavë anti-ruse” dhe eliminimi i saj është një prej qëllimeve të luftës që ka nisur Rusia më shumë se gjashtë muaj më parë.

Putin: Ukraina është një enklavë, duhet ta eliminojmë patjetër

Putin e bëri këtë deklaratë gjatë një takimi me disa nxënës në Kaliningrad, sipas agjencisë së lajmeve Interfax. “Për këtë arsye njerëzit tanë janë duke luftuar atje. Ne jemi duke mbrojtur banorët e Donbasit dhe vetë Rusisë”– deklaroi ai. Enklava është një territor i huaj që rrethohet nga një territor tjetër. Me një formulim të tillë, lideri i Kremlinit ka shpërfaqur synimet për pronësi të gjithë Ukrainës fqinje. Deklarimi zyrtar nga ana e Rusisë për luftën në Ukrainë ka qenë “çlirimi” i rajoneve Donjeck dhe Luhansk nga nacionalistët ukrainas. Presidenti rus, Vladimir Putin, ka urdhëruar pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu