Musk ftoi përdoruesit e Twitter-it: E doni apo jo kthimin e Trump-it

Elon Musk postoi një sondazh në Twitter të premten në mbrëmje duke u kërkuar përdoruesve të votojnë nëse ish-presidenti i SHBA Donald Trump duhet të rikthehet në faqen e mediave sociale pasi u ndalua nga pronarët e mëparshëm.

Më herët të premten, Musk njoftoi se nuk është marrë asnjë vendim për të rivendosur llogarinë e ish-presidentit amerikan në Twitter.

Llogaria e Trump u pezullua përgjithmonë pas trazirave në Capitol Hill në janar 2021 pas fitores së Demokratëve në zgjedhjet në SHBA, të cilën Trump nuk donte ta pranonte.

Ai njoftoi gjithashtu se llogaritë e përdoruesve të figurave të tjera kontroverse si Kathia Griffin, Jordan Peterson dhe portali konservator satirik Babylon Bee do të rikthehen në Twitter, rrjeti social që miliarderi Musk bleu së fundmi.

“Politika e re e Twitter-it është liria e fjalës, por jo liria e abuzimit”, shkroi Musk në Twitter, duke shtuar se postimet negative që përmbajnë gjuhë të urrejtjes do të kenë reduktuar dukshmërinë dhe kompania nuk do të fitojë para prej tyre.

Disa personalitete u kthyen

“Kathie Griffin, Jorden Peterson dhe Babylon Bee janë kthyer. Vendimi për Trump ende nuk është marrë”, shtoi Musk.

Musk gjithashtu ftoi inxhinierët që punojnë në një takim të drejtpërdrejtë në zyrën e tij në San Francisko në një e-mail të premten, një ditë pasi qindra punonjës të Twitter u vlerësuan se kishin vendosur të largoheshin nga kompania pasi Musk u dha një afat të enjten punonjësve që të regjistroheshin për “orë të gjata me intensitet të lartë.”

Është pjesë e ndryshimit të shpejtë dhe kaosit që ka shënuar tre javët e para të Musk si pronar i Twitter-it, gjatë të cilit fuqia punëtore e kompanisë tashmë është përgjysmuar në rreth 3700 për shkak të pushimeve nga puna dhe largimeve të tjera.

Të premten pasdite, kompania filloi të ndërpresë aksesin në sistemet e kompanisë për disa punonjës që refuzuan të pranonin ofertën e Musk, tha një burim për Reuters.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu