Negociatat e Ankarasë me Suedi-Finlandën: a ka shans për kompromis

Negociatat midis zyrtarëve turq dhe delegacioneve nga Suedia dhe Finlanda në Ankara këtë javë kanë bërë pak përparim në tejkalimin e kundërshtimeve të Turqisw për hyrjen e tyre në NATO dhe nuk dihet ende se kur do të rifillojnë negociatat, thanë dy burime.

“Nuk është një proces i lehtë,” i tha Reuters të premten një zyrtar i lartë turk. “Duhet të ndërmarrin hapa konkretë, të cilët do të jenë të vështira. Negociatat do të vazhdojnë”, ka shtuar ai.

Finlanda dhe Suedia paraqitën një kërkesë zyrtare për t’u bashkuar me NATO-n javën e kaluar për të rritur sigurinë pas pushtimit rus të Ukrainës.

Të 30 anëtarët e NATO-s duhet të miratojnë planet e zgjerimit. Por Turqia e ka kundërshtuar atë, duke shpjeguar se vendet nordike po ofrojnë strehim për njerëzit e lidhur me ato që ajo i quan grupe terroriste dhe për shkak se ata kanë ndaluar eksportet e armëve në Ankara.

Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu tha të premten se Turqia pret që Suedia dhe Finlanda të marrin masa konkrete dhe të ndalojnë një mbështetje të tillë përpara se të tërheqin kundërshtimet e tyre.

Një person tjetër i afërt me situatën tha se nuk ishte bërë përparim i qartë në bisedimet e së mërkurës dhe se ato kishin përfunduar pa një afat kohor për të vazhduar, duke rritur shanset që Turqia të mund të kundërshtonte ende anëtarësimin kur

NATO do të mbajë një samit më 29 dhe 30 qershor në Madrid.

Bisedimet pesë-orëshe ishin të sinqerta dhe përfshinin seanca të veçanta midis zyrtarëve turq dhe homologëve nga dy vendet nordike, të ndjekura nga bisedime trepalëshe me të gjitha palët, shtoi një burim tjetër.

Një burim i tretë i tha Reuters se zyrtarët turq kishin pakësuar shanset për të arritur një marrëveshje përpara samitit të Madridit.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu