Nëntë anëtarë të NATO-s duan të forcojnë krahun lindor të Aleancës

Udhëheqësit e nëntë vendeve të Evropës Qendrore dhe Lindore u mblodhën në Bukuresht të premten, më pak se tre javë përpara samitit të NATO-s në Madrid, për të kërkuar forcimin e krahut lindor të aleancës ushtarako-politike gjatë agresionit rus ndaj Ukrainës.

“Për shkak të rritjes së kërcënimeve të sigurisë ndaj Rumanisë dhe Detit të Zi, forcimi i NATO-s në krahun e saj lindor po bëhet më urgjent dhe vendimtar,” tha presidenti rumun Klaus Iohannis, duke hapur një takim të bashkë-kryesuar nga homologu i tij polak, Andrzej Duda, raportoi AFP.

Samiti i Aleancës do të përvijojë “një vizion afatgjatë, nëpërmjet një Koncepti të ri Strategjik, duke vënë në qendër të veprimit mbrojtjen kolektive dhe Nenin 5 (Karta e NATO-s),” tha ai.

Presidenti Johannes bëri thirrje për “forcimin e pozicionit të parandalimit dhe mbrojtjes” në përgjigje të kërcënimeve nga Rusia.

Sipas nenit 5 të NATO-s, sulmi ndaj një vendi anëtar konsiderohet si sulm ndaj të gjithë anëtarëve që i vijnë në ndihmë në atë rast.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, i cili më parë njoftoi pjesëmarrjen e tij në takimin në Bukuresht, por u desh ta anulonte për shkak të problemeve shëndetësore, duhet t’i bashkohet diskutimit përmes lidhjes video.

Presidentët e nëntë vendeve të përfaqësuara – Bullgaria, Republika Çeke, Estonia, Letonia, Lituania, Hungaria, Polonia, Rumania dhe Sllovakia – duhet të diskutojnë gjithashtu pasojat e pushtimit të Rusisë në sigurinë e “partnerëve të cenueshëm” në Aleancë, duke përfshirë Moldavinë dhe Gjeorgjisë.

Në një bisedë telefonike me presidentin polak Duda të mërkurën, presidenti i SHBA Joe Biden ripohoi “përkushtimin e Shteteve të Bashkuara për sigurinë (…) të krahut lindor të NATO-s” dhe uroi “sukses” takimin në Bukuresht.

Në vitin 2017, NATO ka vendosur tashmë grupe taktike shumëkombëshe në shtetet baltike dhe Poloni për të penguar Rusinë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu