Nga Rusia në Iran: Sistemi i mbrojtjes ajrore S-400 dhe 64 avionë luftarakë Su-35

Komandanti Suprem i Forcave Ajrore iraniane, gjenerali Vahedi, ka konfirmuar se Republika Islamike e Iranit do të blejë avionë luftarakë rusë Sukhoi Su-35 SE. Siç tha ai, 64 avionë të tillë ushtarakë po vijnë nga Rusia, transmeton InfoShqip.

Ndryshe, 24 shembuj të këtyre avionëve do t’i dorëzohen menjëherë Iranit, sepse janë ndërtuar me qëllim për Egjiptin, i cili u dorëzua nën presionin e SHBA-së ndaj Kajros.

Përveç Sukhoi, Irani vendosi të blejë edhe sistemin rus të mbrojtjes ajrore S-400. Ndryshe, Irani ka në arsenalin e tij sistemin raketor të mbrojtjes ajrore S-300 PMU 2 për mbrojtjen e qendrave bërthamore.

Vlera e marrëveshjes vlerësohet në 10 miliardë dollarë.

Kjo blerje e avionëve të rinj luftarakë dhe sistemit të mbrojtjes ajrore S-400 po bëhet nën hijen e një lufte të mundshme midis Teheranit dhe Tel Avivit për programin bërthamor të Iranit. Nëse marrëveshja ndërmjet Teheranit dhe Moskës arrihet, kjo do të jetë blerja e parë e avionëve luftarakë për Forcat Ajrore iraniane në pothuajse 50 vjet.

Forca Ajrore iraniane ka në arsenalin e saj avionë luftarakë F-4 Phantom, F-5 dhe F-14 Tomcat të prodhimit amerikan, si dhe versione iraniane, kopje të këtyre avionëve. Që nga trashëgimia e Sadam Huseinit, në fillimin e Stuhisë së Shkretëtirës, ​​pothuajse të gjithë luftëtarët MiG-29, Su-24, Su-25 dhe Mirage F-1 të Irakut, të cilët formojnë shtyllën kurrizore të Forcave Ajrore iraniane, dezertuan nga Iraku në Iran./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu