Një 17-vjeçar mposht numrin 1 të botës në shah

Një adoleshent indian ka arritur të mposhtë numrin 1 të botës dhe pesë herë kampionin e botës Magnus Carlsen, në përvjetorin e tij të 17-të të lindjes.

Sensacioni i ri në sportin e shahut, Dommaraju Gukesh i bëri vetes dhuratën më të rëndësishme të ditëlindjes, teksa mposhti Carlsen në ngjarjen blitz përpara turneut Norëay Chess.

Më pas, Gukeshit iu dhurua një tortë nga organizatorët me rastin e ditëlindjes.

Kur u pyet nëse do të përgatitej për ndeshjet e ditës së nesërme duke ngrënë shumë tortë, ai u përgjigj: “Shpresojmë“.

Në turneun, i cili mbahet në Stavanger, Norvegji, 10 lojtarë garojnë në një turne të vetëm të rrumbullakët.

Fituesi do të marrë përafërsisht 68,400 dollarë dhe vendi i dytë do të fitojë 36,500 dollarë.

Përveç Gukesh dhe Carlsen, një mori lojtarësh më të mirë në botë po konkurrojnë, duke përfshirë Alireza Firouzja, Anish Giri, Ëesley So, Hikaru Nakamura dhe Fabiano Caruana.

Pas tre ndeshjeve të turneut zyrtar, Gukesh qëndron i katërti në renditje me një fitore, një humbje dhe një barazim.

Carlsen qëndron në vendin e tetë pa fitore pas dy barazimeve dhe një humbje, ndërsa Caruana qëndron në krye të renditjes.

Javën e kaluar, Carlsen fitoi turneun e tij të parë që kur hoqi dorë nga titulli i kampionatit botëror që kishte mbajtur për një dekadë.

Ndërkohë, Gukesh është ngritur me shpejtësi në radhët e shahut pasi shpërtheu si i riu më i suksesshëm.

Ai arriti të fitojë titullin mjeshtri më i ri i shahut ndonjëherë në moshën 12-vjeçare, vetëm disa javë më i madh se rusi Sergey Karjakin.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu