Një pamje e pabesueshme: Ja sa mijë njerëz jetojnë në këtë bllok banesash

Në kompleksin rezidencial Regent International, një ndërtesë e madhe në qytetin Qianjiang Century City në rrethin e biznesit të Hangzhou, Kinë, aktualisht jetojnë rreth 30 mijë njerëz, të cilët nuk duhet ta lënë kurrë atë.

Brenda pallatit ata mund të gjejnë të gjitha gjërat e nevojshme, ndaj banorët e këtij kompleksi nuk kanë pse të dalin jashtë nëse nuk duan.

Ndërtesa, e cila fillimisht ishte projektuar si një hotel luksoz, me më shumë se 260,000 metra katrorë hapësirë, është 206 metra e gjatë dhe përbëhet nga 39 kate, duke e bërë atë një nga ndërtesat më të mëdha në Kinë, kështu që nuk është çudi që u bë virale TIK Tok.

Kompleksi mund të strehojë deri në 30,000 qiramarrës, por 20,000 prej tyre aktualisht jetojnë atje. Ky qytet i vogël përfshin shumë objekte, si restorante, berberë, sallone manikyrësh, supermarkete, pishina dhe kafene.

Ndërtesa u projektua nga Alicia Loo, e cila gjithashtu projektoi Hotelin Singapore Sands me shtatë yje. Regent International duhej të ishte një hotel me gjashtë yje, por është shndërruar në një kompleks apartamentesh elegante të njohura me studentë, të diplomuar dhe profesionistë të rinj.

Ndryshe, qiraja e banesave më të vogla pa dritare zakonisht kushton rreth 195 euro në muaj, ndërsa banesat më të mëdha me ballkone kushtojnë rreth 520 euro në muaj.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu