Njihuni me astronautin mysliman që shënoi fillimin e Ramazanit në hapësirë

Muaji i shenjtë i Ramazanit filloi për myslimanët në mbarë botën me ardhjen e hënës së re këtë javë dhe një njeri do ta vëzhgojë atë nga hapësira.

Astronauti Sulltan Al Neyadi është i pari Emirati që punon në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor (ISS), ku do të qëndrojë për gjashtë muajt e ardhshëm.

‘Ramazan Mubarak. Duke ju uruar të gjithëve një muaj të mbushur me bekime”, shkroi në Twitter

Al Neyadi të enjten, së bashku me një video të pamjeve të tij spektakolare të Tokës, Hënës dhe Venusit nga ISS.

‘Duke ndarë me të gjithë ju peizazhin e bukur të natës nga Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës.’

Gjatë muajit të Ramazanit, muslimanët përmbahen nga ngrënia apo pirja e ndonjë gjëje nga lindja e diellit deri në perëndim të diellit. Pra, a do të jetë Al Neyadi duke agjëruar në hapësirë?

Si një astronaut, Al Neyadi i përshtatet përkufizimit të “udhëtarit”, duke e shfajësuar atë nga përpjekjet për të vëzhguar Ramazanin në të njëjtën kohë me muslimanët e lidhur me Tokën.

“Agjërimi nuk është i detyrueshëm nëse nuk ndiheni mirë. Pra, në këtë drejtim – çdo gjë që mund të rrezikojë misionin ose mund të vërë në rrezik anëtarin e ekuipazhit – ne në fakt lejohemi të hamë ushqim të mjaftueshëm për të parandaluar çdo përshkallëzim të mungesës së ushqimit ose të ushqyerit ose hidratimit,” u tha ai gazetarëve në një konferencë për shtyp. ne janar.

Alneyadi gjithashtu u tha gazetarëve gjatë një konference për shtyp në Dubai në shkurt se ai mund të agjëronte sipas kohës mesatare të Greenwich, ose Koha e Koordinuar Universale, e cila përdoret si zona zyrtare kohore në stacionin hapësinor.

“Nëse do të kishim mundësi, padyshim që Ramazani është një rast i mirë për të agjëruar dhe në fakt është i shëndetshëm”, tha Al Neyadi. “Ne do të presim dhe të shohim se si do të shkojë.”

Emirati është vetëm astronauti i 11-të mysliman që shkon në hapësirë


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu