Nuk është e sigurt se kur do të fillojë të funksionojë sërish Nord Stream

Është e pasigurt se kur Nord Stream do të fillojë të funksionojë përsëri. Sanksionet po pengojnë riparimet e gazsjellësit Nord Stream, tha zëdhënësi i presidentit rus, Dmitry Peskov, transmeton InfoShqip.

Nuk mund të themi se si do të bëhet riparimi i Rrjedhës Veriore, sepse sanksionet e pengojnë atë”, tha zëdhënësi i Kremlinit.

Gazprom ka konfirmuar vazhdimisht besueshmërinë e tij si garantues i sigurisë energjetike të kontinentit evropian, por sanksionet e vendosura nga BE, Britania e Madhe, Shtetet e Bashkuara dhe Kanadaja në fakt dëmtuan dhe bënë sistemin për mirëmbajtjen e komponentëve dhe montimeve të gazit, turbinat e tubacioneve jofunksionale, e cila siguroi pompimin,” shtoi ai./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu