Oferta e Rusisë për Europën: Nëse doni gaz, hidhni këtë hap

Dërgesat e gazit rus në Evropë përmes gazsjellësit Nord Stream 1 nuk do të rifillojnë me kapacitet të plotë derisa “Perëndimi kolektiv” të heqë sanksionet kundër Moskës për pushtimin e saj në Ukrainë, njoftoi Kremlini, raporton Financial Times.

Dmitri Peskov, një zëdhënës i presidentit rus Vladimir Putin, fajësoi sanksionet nga Bashkimi Evropian, Britania e Madhe dhe Kanadaja për dështimin e Rusisë për të ofruar gaz përmes një tubacioni kyç që çon produktin energjetik në Gjermani nga Shën Petersburg përmes Detit Baltik.

“Problemet me furnizimin e gazit u shkaktuan nga sanksionet e vendosura nga vendet perëndimore ndaj vendit tonë dhe disa kompanive”, tha Peskov.

“Nuk ka arsye të tjera që do të shkaktonin probleme me dërgesat”.

Komentet nga zëdhënësi i Putinit ishin kërkesa më e hapur e Kremlinit për BE-në që të heqë sanksionet nëse dëshiron që Rusia të vazhdojë furnizimin me gaz në kontinent.

Tubacione të tjera gazi

Gazprom, monopoli shtetëror i gazit i Rusisë, njoftoi të premten vonë se do të pezullonte furnizimet përmes Nord Stream 1 për shkak të një problemi teknik që fajësoi për problemet me riparimet e turbinave të prodhuara nga Gjermania në Kanada.

Por qeveria gjermane dhe BE-ja e kanë hedhur poshtë këtë arsyetim teknik, shkruan FT.

“Është e rëndësishme të kujtojmë se nuk ka vetëm një tubacion gazi nga Rusia në Evropë. Nëse ka një problem teknik që e bën të vështirë dërgimin në Rrjedhën e Veriut 1, atëherë ka opsionin, nëse ka vullnet, të dërgojë gaz në gazsjellës të tjerë. Ne nuk e shohim këtë tani”, tha Tim McPhie, zëdhënës i Komisionit Evropian për Energjinë.

Rusia vazhdon të furnizojë Evropën me gaz përmes tubacioneve të epokës së BRSS që kalojnë përmes Ukrainës, të cilat janë ende të hapura pavarësisht pushtimit, megjithëse përmes tubacionit Rrjedha e Jugut përmes Turqisë. /tesheshi.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu