Panik në ajër: Avioni bën kthesë mbi oqean për shkak të problemeve me karburantin

Një aeroplan i Delta Airlines iu desh të bënte një kthesë mbi Oqeanin Atlantik për shkak të mungesës së karburantit gjatë udhëtimit të tij nga SHBA-ja në Ganë. Një pasagjer në avion i ka treguar gjithë botës tmerrin që kanë përjetuar në momentin e ngjarjes me një video në Youtube.

Udhëtimi i avionit, i cili u nis nga Aeroporti Ndërkombëtar John F. Kennedynë Nju Jork, SHBA të dielën dhe ishte planifikuar të mbërrinte në aeroportin ndërkombëtar Kotoka në Ganë, u kthye në një makth si për ekuipazhin e fluturimit, ashtu edhe për pasagjerët.

Sipas lajmeve në Newsweek, pasi avioni i Delta Airlines u ngrit pa problem, piloti i avionit kuptoi se kishin problem me karburantin kur ishte pak mbi Oqeanin Atlantik dhe bëri një kthesë dhe kthesë, duke u kthyer mbrapsht.

Duke shpjeguar se avioni u ul në Nju Jork pa asnjë problem, një zëdhënës i Delta shpjegoi se avioni u kthye në aeroport për shkak të një çekuilibri të karburantit gjatë fluturimit.

Sipas Boeing, çekuilibri i karburantit shkaktohet nga sasia e pabarabartë e karburantit midis rezevruavrëve të majtë dhe të djathtë në krahët e aeroplanit.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu