Parashikim nga Doha: Gazi rus, përfundimisht “kthim” në Evropë

Vendet evropiane do të rifillojnë përfundimisht importet e gazit natyror rus, ka parashikuar ministri i energjisë i Katarit, një nga eksportuesit më të mëdhenj të gazit natyror në vend, duke parathënë se paqëndrueshmëria aktuale e tregut do të vazhdojë.

“Gazi rus, sipas mendimit tim, do të kthehet në Evropë” edhe pse tani ka një “shumë më shumë larmi” burimesh furnizimi, tha ministri i Katarit Saad Sherida al-Kabi, një nga shefat e KatarEnergy.

“Europianët thonë sot se kjo nuk bëhet fjalë”, por “gjërat janë rregulluar me kalimin e kohës,” shtoi ai, duke folur në një forum energjetik në Abu Dhabi.

Eksportet e gazit natyror të Gazprom drejt Bashkimit Evropian dhe Zvicrës do të bien me 55% në vitin 2022, sipas gjigantit rus të energjisë, me Evropën që më parë ishte tregu kryesor i saj.

Këtë muaj, çmimi me shumicë i gazit natyror në Evropë ra në nivelin më të ulët që nga pushtimi i Rusisë në Ukrainë, falë një dimri të butë që ndihmoi në kursimin e stoqeve, por analistët paralajmërojnë për paparashikueshmërinë e tregut.

“Situata do të mbetet e paqëndrueshme për ca kohë,” paralajmëroi Saad Serida al-Kabi, duke thënë se problemi i rimbushjes së stoqeve do të lindte përsëri vitin e ardhshëm në Evropë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu