Për herë të dytë brenda javës, NASA anulon nisjen e raketës në Hënë, ja kur është prova e radhës

Agjencisë amerikane të hapësirës i është dashur të shtyjë lëshimin e raketës së re Artemis I Moon për herë të dytë brenda një jave. Kontrollorët nuk ishin në gjendje të ndalonin një rrjedhje hidrogjeni, pothuajse që nga fillimi i procedurës së numërimit të së shtunës. NASA tani ka një mundësi tjetër për të lëshuar raketën të hënën ose të martën, shkruan BBC.

Pas kësaj automjeti do të duhet të kthehet në ndërtesën e tij të montimit për inspektim dhe mirëmbajtje, gjë që do të thotë vonesa të mëtejshme.

Sistemi i Nisjes Hapësinore është raketa më e fuqishme e zhvilluar ndonjëherë nga NASA, dhe pjesa më e madhe e shtytjes së madhe vjen nga djegia e pothuajse tre milionë litrave hidrogjen dhe oksigjen të lëngshëm super të ftohtë në katër motorë të mëdhenj në pjesën e poshtme të automjetit.

Por kur kontrollorët dërguan komandën herët në mëngjes për të mbushur rezervuarin e hidrogjenit të raketës, një alarm ra, duke treguar se kishte një rrjedhje.

Problemi u gjurmua në lidhjen ku hidrogjeni pompohej në automjet.

Kontrollorët provuan një sërë rregullimesh, duke përfshirë lejimin e ngrohjes së harduerit për periudha të shkurtra, por pa sukses.

Është e mundur që NASA mund të provojë sërish në ditët në vijim. Por nëse raketa duhet të kthehet përsëri në ndërtesën inxhinierike për punë të mëtejshme, kjo do të sjellë disa javë vonesë.

Përpjekja e së shtunës për të dërguar raketën e Sistemit të Nisjes Hapësinore (SLS) ishte planifikuar për fillimin e një dritareje dy-orëshe që fillonte në orën 14:17 me kohën locale.

Objektivi i mjetit 100 metra i gjatë ishte të hidhte një kapsulë të drejtuar nga njeriu në drejtim të Hënës, diçka që nuk ka ndodhur që kur Projekti Apollo përfundoi në 1972.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu