Për të fituar luftën në Ukrainë, Putini po përgatitet t’i çojë drejt urisë vendet në zhvillim

Historiani Timothy Snyder tha se presidenti rus Vladimir Putin ka në plan “për t’i çuar drejt urisë” disa vende si pjesë e përpjekjeve të tij në Ukrainë.

Sipas Business Insider, përcjell Telegrafi, Snyder publikoi një postim të gjatë në Twitter të shtunën duke shpjeguar se si ai beson se Putin po përdor pasigurinë ushqimore në avantazhin e tij dhe e quajti atë “kapitulli më i fundit i politikës së urisë”.

“Rusia ka një plan urie. Vladimir Putin po përgatitet që të ‘çojë drejt urisë’ një pjesë të madhe të botës në zhvillim si faza tjetër në luftën e tij në Evropë”, filloi Snyder, një profesor në Universitetin Yale dhe ekspert për autoritarizmin, duke vënë në dukje rëndësinë e eksporteve të ushqimit të Ukrainës për furnizimin global të ushqimit.

Zona përreth Detit të Zi, duke përfshirë Ukrainën dhe Rusinë, është referuar si “shporta e bukës së botës” për shkak të tokës pjellore dhe shkallës së lartë të prodhimit të grurit.

Së bashku, të dy vendet përbëjnë 30% të eksporteve globale të grurit ndërsa Ukraina prodhon rreth 12%.

Në këtë drejtim, ekspertët kanë thënë për Business Insider se ndërprerja e këtyre eksporteve mund të ketë implikime masive për vende si Jemeni, i cili më parë merrte gati një të katërtën e importeve të grurit nga Ukraina.

Dhe Ukraina ka akuzuar Rusinë për bllokimin e miliona ton eksporteve të grurit që të largohen nga portet e saj, një akuzë që Kremlini e ka mohuar.

“Nëse bllokada ruse vazhdon, dhjetëra miliona ton ushqim do të kalbet në deponime dhe dhjetëra miliona njerëz në Afrikë dhe Azi do të vdesin nga uria”, tha Snyder.

Historiani tha se ai besonte se “plani i urisë” i Putinit kishte tre objektiva kryesore.

Së pari, për të ndërprerë eksportet e Ukrainës në një përpjekje për të shkatërruar shtetësinë e saj.

Së dyti, krijimi i paqëndrueshmërisë në Evropë duke prodhuar refugjatë nga zonat që mbështeten në ushqimin e Ukrainës, si Afrika e Veriut dhe Lindja e Mesme.

Së fundi, ai tha se Putin dëshironte të përdorte urinë masive si një “sfond për një garë propagande”.

“Kur të fillojnë trazirat e ushqimit dhe me përhapjen e urisë, propaganda ruse do të fajësojë Ukrainën dhe do të bëjë thirrje që të njihen territoritoret e pushtuara nga Rusia në Ukrainë dhe të hiqen të gjitha sanksionet”, parasheh Snyder.

Historiani tha gjithashtu se Jozef Stalini, lideri i Bashkimit Sovjetik, dhe Adolf Hitleri kishin kërkuar të kontrollonin furnizimin me ushqime të Ukrainës, por se plani i Putinit ishte “një nivel i ri kolonializmi”.

Rusia po planifikon t’i çojë drejt urisë aziatikët dhe afrikanët në mënyrë që të fitojë luftën e saj në Evropë”, citohet të ketë thënë ai, përcjell Telegrafi.

Nga ana e tij, Putini ka tentuar të fajësojë Perëndimin për çështjet e furnizimit global me ushqime dhe ka shtyrë që të hiqen sanksionet ndaj Rusisë.

Lufta në Ukrainë ka vazhduar që kur Rusia filloi agresionin më 24 shkurt.

Forcat ruse u ripërqëndruan në rajonin lindor të Donbasit pasi nuk arritën të pushtonin kryeqytetin, Kievin, por zyrtarët ukrainas thanë këtë javë se vendi ka nevojë për më shumë armë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu