Përfshihet nga flakët, “shkrihet” jahti me vlerë 24 milion euro në Mesdhe

Një superjaht me vlerë 24 milion euro (20 milion paund), në pronësi të një shefi kompanie me vlerë 400 milion paund është përfshirë nga flakët në brigjet e një ishulli spanjoll.

Anija 45 metra e gjatë u përfshi nga zjarri pasditen e së enjtes në Cala Saona, në perëndim të ishullit mesdhetar të Formentera, vetëm një muaj pasi iu dorëzua pronarit të saj.

Rojet bregdetare spanjolle dërguan dy varka shpëtimi në zonë pasi nëntë pasagjerët dhe shtatë anëtarët e ekuipazhit në bordin e Aria SF braktisën anijen pas një telefonate në Mayday dhe një tentative të dështuar për të shuar zjarrin.

Tymi i zi që shkaktoi zjarri mund të shihej deri në ishullin fqinj të Ibizës.

Pronari i superjahtit, i cili u largua nga kantieri vetëm muajin e kaluar pasi u shit në vitin 2019, është identifikuar si Paolo Scudieri.

61-vjeçari është kryetar i prodhuesit të komponentëve të brendshëm të makinave Gruppo Addler, i cili u themelua nga babai i tij Achille në vitin 1956, dhe vlera e tij neto thuhet të jetë rreth 410 milionë paund.

Babai i katër fëmijëve Scudieri, i cili jeton në Napoli, është ambasadori i Monakos për Turizmin dhe themeluesi i një grupi që zotëron 19 restorante në Itali.

Nuk ishte menjëherë e qartë në mëngjesin e së premtes nëse ai ishte në bord, megjithëse uebsajtet e specializuara të jahteve thonë se anija nuk është aktualisht e disponueshme për qira.

Superjahti që u përfshi nga flakët, kishte një pishinë, pesë dhoma gjumi dhe një palestër dhe do të bënte debutimin e tij zyrtar në Festivalin e Jahteve në Kanë më vonë këtë vit.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu