Përkundër se lëndohet shpesh, dy gjigantët e Ligës Premier duan ta paguajnë klauzolën e Dembeles

Ousmane Dembele e ka kthyer fuqishëm karrierën e tij në Barcelonë këtë sezon. Xavi Hernandez ka vendosur besimin e tij te francezi dhe ai e ka shpërblyer besimin e treguar nga strategu.

Anësori mund të mos ishte në “Camp Nou” këtë sezon, dhe ai madje ishte një lojtar i lirë për disa javë verën e kaluar pasi marrëveshja e tij e mëparshme me klubin kishte përfunduar.

Megjithatë, zyrtarët e klubit e bindën atë të nënshkruante një kontratë të re dyvjeçare, e cila zgjat deri në vitin 2024.

Me marrëveshjen e re, aty u fut një klauzolë mjaft e ulët lirimi prej 50 milionë euro. Megjithatë, Dembele është një lojtar i rregullt në klub tani, por klauzola e tij e lirimit mbetet e njëjtë, kjo është arsyeja pse Barça është e dëshpëruar që ai të nënshkruajë një kontratë tjetër.

Megjithatë, klauzola e tij mund të aktivizohet përpara se Barça të finalizojë një marrëveshje të re. Calciomercato raporton se Liverpooli dhe Newcastle po mendojnë për një transferim.

Dembele pësoi një lëndim muskulor në fitoren e së shtunës kundër Gironas dhe pritet të mungojë për të paktën gjashtë javë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu