Pesë njerëzit më të pasur të 2019, Bill Gates nuk është më i pari

Bloomberg Billionaires Index ka bërë publike listën e njerëzve më të pasur të globit në fund të 2019. Këtë vit 500 njerezit më të fuqishëm financiarisht në mbarë globin janë pasuruar edhe më shumë duke grumbulluar 1.2 biliard dollarë më shumë, apo 25% më tepërnë raport me vitin 2018, raporton Vizion Plus.

Pasuria e miliardereve të botës llogaritet të jetë 5. 900 miliardë dollarë. Jeff Bezos I Amazonë rënditet në vendin e parë për pasurinë me 116.1 miliard dollarë pavarësisht divorcit që I kushtoi humbje të jashtëzakonshme.

I dyti rënditet Bill Gates me 113.1 miliard euro dollar.

Në vendin e trete në botë rënditet Bernard Arnault, bosi francez I Louis Vuitton dhe I shumë markave të famshme të luksit me një pasuri prej 105.1 miliard dollarë.

Warren Buffet është i katerti ndër më të pasurit e globit me 89.3 miliard dollar pasuri,

Ndërsa në vendin e pestë është bosi I Facebook, Mark Zuckerberg me 79.3 miliard dollar pasuri.

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu