Presidenti i Bjellorusisë, Lukashenko: Populli serb duhet të ndihmohet

Presidenti i Bjellorusisë Aleksandar Lukashenko paralajmëron se Serbia nuk do të jetë në gjendje të ulet në më shumë karrige, duke theksuar se është e nevojshme që ata të vendosin në politikën e tyre të jashtme.

“Ne jemi këtu, Rusia, Bashkimi Evropian, SHBA dhe të tjerët. Por ata nuk do të lejohen të ulen në të gjitha këto karrige”, tha Lukashenko, duke komentuar ngjarjet e fundit në Kosovë.

Sipas tij, Serbisë nuk do t’i lejohet një gjë e tillë nga Bashkimi Evropian, “për të cilin ajo përpiqet aq shumë”.

Ndani udhëheqjen nga njerëzit e thjeshtë

Duke folur për marrëdhëniet mes Moskës dhe Minskut, Lukashenko deklaroi se atje ka probleme, megjithëse autoritetet bjelloruse bëjnë dallimin mes popullit dhe qeverisë.

“Duhet të ndajmë lidershipin dhe njerëzit e thjeshtë. Merre vendin tim, që të kuptosh të gjitha. Natyrisht, populli serb ka nevojë dhe duhet të ndihmohet. Ne jemi njerëz të tillë. Por ne po marrim parasysh se cila është politika e Serbisë ndaj Bjellorusisë”, tha Lukashenko. /tesheshi.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu