Presidenti i Kinës: Kush luan me Tajvanin do të digjet

Presidenti Xi Jinping paralajmëroi kundër ndërhyrjes në marrëdhëniet e Kinës me Tajvanin gjatë një bisede telefonike me homologun e tij amerikan Joe Biden, i cili nuk dha asnjë shenjë përparimi në tregtinë, teknologjinë dhe çështje të tjera kontestuese, duke përfshirë kundërshtimin e Kinës ndaj një vizite të mundshme në Tajvan nga kongresmenia Nancy Pelosi në ishullin demokratik që mëmëdheu kinez pretendon se është pjesë e territorit të saj.

Xi gjithashtu paralajmëroi kundër ndarjes së dy ekonomive kryesore të botës, sipas një përmbledhjeje të lëshuar nga qeveria kineze pas një telefonate jashtëzakonisht të gjatë tre-orëshe dje.

Biznesmenët dhe ekonomistët argumentojnë se një ndryshim i tillë, i sjellë nga politika industriale e Kinës dhe kufizimet e SHBA-së në eksportet e teknologjisë, mund të dëmtojë ekonominë globale duke ngadalësuar inovacionin dhe duke rritur kostot.

Ndërkohë, Xi dhe Biden po shqyrtojnë një takim ballë për ballë, sipas një zyrtari amerikan që nuk pranoi të identifikohej. Xi është ftuar në Indonezi në nëntor për një takim të Grupit të 20 ekonomive botërore, duke e bërë atë një vend të mundshëm për një takim ballë për ballë mes dy liderëve.

Qeveria kineze nuk dha asnjë tregues se Xi dhe Biden diskutuan planet e mundshme që kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi të vizitojë Tajvanin, një ishull demokratik që Partia Komuniste në pushtet thotë se nuk ka të drejtë të zhvillojë politikë të jashtme.

Xi, megjithatë, përjashtoi “ndërhyrjen nga fuqitë e jashtme” që mund të inkurajojë Tajvanin të përpiqet të bëjë të përhershme dekada të pavarësisë de fakto.

“Mbrojtja e vendosur e sovranitetit kombëtar dhe integritetit territorial të Kinës është vullneti i vendosur i më shumë se 1.4 miliardë kinezëve. Ata që luajnë me zjarrin do të digjen”, thuhet në deklaratë, transmeton AP. /tesheshi.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu