Pse Putin mund të propozojë një armëpushim këto ditë

Phillips O’Brien, analist dhe profesor i studimeve strategjike në Universitetin e St. Andrews në Skoci beson se Putini së shpejti, në ditët e ardhshme, mund të propozojë një armëpushim pasi trupat e tij pësojnë humbje të mëdha.

“Ata thjesht nuk kanë një shans për të avancuar shpejt. Edhe nëse rusët do të arrinin të depërtonin në linjat mbrojtëse, ata nuk mund ta përdornin këtë për të fituar një avantazh,” tha O’Brien.

“Trupat ruse nuk mund të marrin pjesë në luftë për një kohë të gjatë,” tha ai. Ai shton se aktiviteti luftarak po zvogëlohet në fushën e betejës, ndërsa zemërimi po rritet në Kremlin.

“Sapo Putini të shpallë fitoren e Rusisë në Donbas, Moska do të mbajë referendume të rreme në mënyrë që banorët e territoreve të pushtuara të shprehin dëshirën e tyre për t’u bashkuar me Federatën Ruse”, thotë ai. Por, siç shton, në rrethanat aktuale, Kievi vështirë se do të pranojë një armëpushim.

“Për sa kohë që Kievi ndjen se po merr mbështetjen që i nevojitet, për sa kohë që ukrainasit janë në gjendje të vazhdojnë të forcojnë forcat e tyre të armatosura, ata nuk kanë shumë gjasa të pranojnë një armëpushim,” tha O’Brien.

“Dhe me të drejtë, sepse në këtë mënyrë ata do të humbnin 20 për qind të territorit të vendit të tyre”, përfundon ai.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu