Putin: I gatshëm për negociata

Rusia është e gatshme të negociojë me të gjitha palët e përfshira në konfliktin e Ukrainës, por Kievi dhe mbështetësit e saj perëndimorë kanë refuzuar të angazhohen në bisedime, tha Presidenti Vladimir Putin.

Pushtimi rus i 24 shkurtit në Ukrainë shkaktoi konfliktin ushtarak më vdekjeprurës të Evropës që nga Lufta e Dytë Botërore dhe konfrontimin më të madh midis Moskës dhe Perëndimit që nga kriza e raketave kubane e vitit 1962.

Kremlini thotë se do të luftojë derisa të arrihen të gjitha objektivat e tij, ndërsa Kievi thotë se nuk do të pushojë derisa çdo ushtar rus të dëbohet nga të gjitha territoret e tij, përfshirë Krimenë, të cilën Rusia e kapi në vitin 2014. “Ne jemi të gatshëm të negociojmë me këdo të përfshirë në zgjidhje të pranueshme, por u takon atyre. Nuk jemi ne ata që refuzojmë të negociojmë. Ata refuzojnë”, i tha presidenti rus transmetuesit shtetëror Rossiya 1 gjatë një interviste të transmetuar sot.

Putin tha se Rusia po vepron në “drejtimin e duhur” në Ukrainë, sepse Perëndimi, i udhëhequr nga SHBA, po përpiqet të copëtojë Rusinë.

“Besoj se po veprojmë në drejtimin e duhur, po mbrojmë interesat tona kombëtare, interesat e qytetarëve tanë, të popullit tonë. Ne nuk kemi zgjidhje tjetër veçse të mbrojmë qytetarët tanë”, tha presidenti Putin.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu