Putin kërcënon këtë dyshe, ja arsyeja

Presidenti rus Vladimir Putin foli këtë mëngjes me presidentin francez Emmanuel Macron dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz.

Putin u tha dy liderëve evropianë se dërgesat e armëve në Ukrainë ishin të rrezikshme, duke paralajmëruar “rreziqet e destabilizimit të mëtejshëm të situatës dhe përkeqësimit të krizës humanitare”, tha Kremlini.

Putin tha gjithashtu se ai ishte i gatshëm të kërkonte mënyra për të transportuar grurin e ngecur në portet e Ukrainës, gjithnjë sipas Kremlinit.

“Rusia është e gatshme të ndihmojë në gjetjen e opsioneve për eksportin e qetë të drithërave, duke përfshirë eksportin e grurit ukrainas nga portet e Detit të Zi”, tha Kremlini.

“Rritja e furnizimit me plehra dhe produkte bujqësore ruse do të ndihmojë gjithashtu në uljen e tensioneve në tregun global të ushqimit, i cili, natyrisht, do të kërkojë heqjen e sanksioneve përkatëse”, vijon deklarata.

“Vëmendje e veçantë” iu kushtua negociatave midis Ukrainës dhe Rusisë, “të cilat u ngrinë për fajin e Kievit”, tha Kremlini, duke përfunduar:

“Vladimir Putin konfirmoi hapjen e palës ruse për të vazhduar dialogun.” /tesheshi.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu