Raporti: Si po përgatitet Rusia për luftë të gjatë në Ukrainë

Rusia po përpiqet të rifillojë ose zgjerojë funksionimin e kompleksit të saj ushtarako-industrial në mënyrë që të zhvillojë një luftë të zgjatur në Ukrainë – pretendon Instituti për Studimin e Luftës (ISW) në raportin e fundit të publikuar në faqen e tij të internetit, transmeton Ukrinform.

Ekspertët amerikanë thonë se Kremlini dyshohet se po përpiqet të mobilizojë industrinë për të mbështetur përpjekjet e zgjatura të luftës në Ukrainë.

Drejtoria kryesore e Inteligjencës Ushtarake e Ukrainës (GUR) njoftoi se Kremlini filloi një “mobilizim industrial” të kompanive të mbrojtjes në fillim të gushtit, duke ndaluar punonjësit individualë dhe të gjithë udhëheqjen e konglomeratit industrial shtetëror rus Rostec të shkonin me pushime.

Rritja e shpenzimeve

Komisioni Ushtarak-Industrial i Federatës Ruse, i kryesuar nga Presidenti rus Vladimir Putin, po përgatitet të ndryshojë programin e rendit të mbrojtjes shtetërore deri në fillim të shtatorit për të rritur shpenzimet me 600-700 miliardë rubla (pothuajse 10 miliardë dollarë).

Në të njëjtën kohë, ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu, sipas disa raporteve, vizitoi më 12 gusht fabrikën Uralvagonzavod, prodhuesi më i madh i tankeve në Rusi dhe prodhuesi i tankeve kryesore të betejës T-72 të Rusisë.

Vihet re se Uralvagonzavod u përball me probleme financiare për shkak të sanksioneve perëndimore dhe mospërmbushjes së detyrimeve kontraktuale të shtetit.

“Nëse është e vërtetë, vizita e Shoigut mund të sugjerojë se Kremlini po përpiqet të rifillojë ose zgjerojë punën e kompleksit ushtarako-industrial”, thotë ISW, raporton Ukrinform.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu