Rekord kandidatësh për president në Austri, edhe një këpucëbërës

Gjithsej shtatë kandidatë hyjnë në garën presidenciale në Austri në zgjedhjet e 9 tetorit, pasi arritën të mbledhin 6000 votat e nevojshme të mbështetjes deri në afatin e fundit për dorëzimin e nënshkrimeve.

Favoriti kryesor është presidenti aktual Alexander Van der Bellen, por gjasat janë të mëdha që të jetë i nevojshëm një raund i dytë votimi.

Van der Bellen ishte i fundit që dorëzoi nënshkrimet e mbështetjes. Ai mblodhi rreth 25,000 prej tyre.

“Dua të fitoj në raundin e parë”, tha ai, por ekspertët tregojnë se nuk do të jetë aq e lehtë.

Mendimtarja politike Kathrin Stainer-Hammerle thekson se Van der Bellen përfaqëson një sistem politik që aktualisht kritikohet ashpër.

Ngjashëm komenton edhe Kristof Haselmeier nga instituti i hulumtimit të opinionit publik IFDD, i cili mendon se problemi i Van der Bellen është se ai ka mbështetjen e sistemit aktual politik, në të cilin, siç thotë ai, qytetarët kanë humbur besimin për shkak të të gjitha krizave.

Kandidati i Partisë së Lirisë së Austrisë (FPO) Walter Rosenkranz prandaj ka një shans të madh për të hyrë në raundin e dytë të zgjedhjeve.

Fakti që ka më shumë kandidatë rrit gjasat për një raund të dytë, pasi ka më pak gjasa që një kandidat të marrë më shumë se 50 për qind të votave në raundin e parë të votimit.

Në raundin e parë, Rosenkranz nuk ka asnjë shans për të kaluar Van der Bellen, pasi në garën për president janë tre kandidatë të tjerë nga kampi i djathtë, të cilit i përket.

Avokati Tassilo Wallentin, i njohur për rubrikat e tij në të përditshmen vjeneze Kronen Zeitung, si dhe ish-politikani i Aleancës për Ardhmërinë e Austrisë (BZO) Gerald Grosz, si dhe lideri i partisë anti-vaksinë “Populli, Liritë, Të Drejtat Themelore” (MFG) do të përpiqet të fitojë votat e votuesve të FPO-së së Michael Brunner.

Gjatësia rekord e listës së kandidatëve

Në garë për president është edhe muzikanti dhe mjeku Dominik Wlazny, i cili është majtist dhe pritet të tërheqë popullsinë e re dhe urbane.

Në listën zgjedhore do të jetë edhe emri i prodhuesit të këpucëve Heinrich Staudinger.

Me shtatë kandidatë, lista zgjedhore e zgjedhjeve të 14-ta presidenciale ka një gjatësi rekord.

Vetëm në zgjedhjet e para të drejtpërdrejta për president të Austrisë në vitin 1951 dhe në zgjedhjet e fundit presidenciale të vitit 2016, me gjashtë kandidatë, pati një numër të ngjashëm.

Edhe atëherë, ndryshe nga të tjerat, zgjedhjet presidenciale duhej të vendoseshin me një raund të dytë votimi.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu