Rishi Sunak deklaron se ‘epoka e artë’ mes Mbretërisë së Bashkuar dhe Kinës ka përfunduar

Rishi Sunak ka thënë se “epoka e artë” mes Mbretërisë së Bashkuar dhe Kinës ka përfunduar, ndërsa ai bëri thirrje për një qasje të re ndaj qeverisë kineze. Sipas mediave britanike, kryeministri britanik kritikoi abuzimet e të drejtave të njeriut nga ana e Kinës, por tha se Mbretëria e Bashkuar “nuk mund të injorojë thjesht rëndësinë e Kinës në çështjet botërore”.

Sunak u kritikua gjatë fushatës së lidershipit të kësaj vere se ishte i butë ndaj Kinës, por ai përdori fjalimin e tij të hënën për të treguar se nuk do të “qëndrojë indiferente” ndaj veprimeve të saj, duke thënë se gjërat nuk janë bardh e zi kur bëhet fjalë për Kinën.

Ne gjithashtu duhet të evoluojmë qasjen tonë ndaj Kinës”, tha ai, ndërsa parashtroi qëndrimin e tij ndaj politikës së jashtme.

“Të jemi të qartë, e ashtuquajtura ‘epokë e artë’ ka përfunduar, së bashku me idenë naive se tregtia do të çonte në reforma sociale dhe politike”.

“Por as nuk duhet të mbështetemi në retorikën e thjeshtë të Luftës së Ftohtë”.

“Ne e pranojmë se Kina paraqet një sfidë sistematike për vlerat dhe interesat tona, një sfidë që bëhet më e mprehtë ndërsa lëviz drejt autoritarizmit edhe më të madh”.

Siç vë në pah Sky News, në vitin 2015, atëherë kancelari George Osborne i bëri jehonë pretendimeve të ambasadorit kinez se Kina dhe Britania e Madhe ishin në një “epokë të artë” të marrëdhënieve dypalëshe, por deri në vitin 2020 marrëdhëniet ishin acaruar disi nën qeverinë e Boris Johnson.

Sunak, duke folur për protestat aktuale kundër bllokimeve të COVID në Kinë, tha se, në vend që të dëgjojë shqetësimet e njerëzve, qeveria kineze “ka zgjedhur të godasë më tej” ndërsa përmendi arrestimin dhe rrahjen e një gazetari të BBC këtë fundjavë.

Sunak ishte caktuar të takohej me presidentin kinez Xi Jinping në Indonezi gjatë samitit të G20 në fillim të këtij muaji, por takimi u anulua pasi anëtarët e NATO-s duhej të mbanin një takim urgjent pas rënies së një rakete në një fshat polak pranë kufirit me Ukrainën.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu