Rregullat e rrepta që duhet të ndjekin liderët botërorë në funeralin e Mbretëreshës Elizabeth II

Presidenti amerikan Joe Biden do të marrë pjesë në funeralin e Mbretëreshës së bashku me gruan e tij Jill, ka konfirmuar Shtëpia e Bardhë. Konfirmimi vjen mes raporteve se krerëve të shteteve të huaja do t’u kërkohet të gjejnë një ndihmës në shërbim në Westminster Abbey më 19 shtator.

Dokumentet e zbuluara nga Politico thonë se liderëve botërorë do t’u thuhet të lënë automjetet e tyre private shtetërore dhe do të shoqërohen me karroca për shkak të sigurisë së rreptë dhe kufizimeve rrugore.

Politico raportoi gjithashtu se për shkak të hapësirës së kufizuar brenda ndërtesës historike, vetëm krerët e shtetit dhe bashkëshortët ose partnerët e tyre do të ftohen në këtë ngjarje, shkruan Guardian.

Sipas dokumentit, liderëve botërorë u është thënë gjithashtu të udhëtojnë me fluturime komerciale dhe u është thënë se nuk mund të përdorin helikopterë për të udhëtuar nëpër Mbretërinë e Bashkuar.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu