Rusia shpall “non grata” 25 amerikanë të tjerë për një kohë të pacaktuar

25 shtetas të tjerë amerikanë janë ndaluar për një kohë të pacaktuar të hyjnë në vend në përgjigje të sanksioneve, njoftoi të hënën Ministria e Jashtme ruse.

Lista përfshin anëtarë të Kongresit të SHBA-së, zyrtarë të rangut të lartë, njerëz të biznesit, ekspertë dhe figura kulturore, duke përfshirë Sekretaren e Tregtisë Gina Raimondo.

Moska do t’i përgjigjet me vendosmëri veprimeve armiqësore të autoriteteve amerikane, të cilat vazhdojnë një kurs rusofobik, shkatërrojnë lidhjet dypalëshe dhe përshkallëzojnë konfrontimin midis dy vendeve, tha ministria në një deklaratë. Gjithsej 1,073 amerikanë janë sanksionuar.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu