Rusia: Situata në Kosovë nuk është larg një konflikti më të gjërë

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova ka folur lidhur me situatën e krijuar në veri të Kosovës. Zakharova ka thënë se situata në Kosovë nuk është larg shpërthimit të një konflikti të një shkalle të gjerë.

“Përkeqësimi i ri që tregon bindshëm se devijimi nga korniza aktuale rregullative për Kosovën, vetëm provokon ekstremistët e Prishtinës. Situata nuk është larg nga një konflikt real i shkallës së gjerë”, ka thënë Zakharova, transmeton B92.

Gjatë ditës së sotme, pas një takimi mes Kryeministrit Albin Kurti dhe Komandantit të i KFOR-it, janë pajtuar që barrikadat e vendosura në veri duhet të hiqen së shpejti për ta mundësuar lirinë e lëvizje.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu