Sa kushton përdorimi i pajisjeve tuaja elektrike? Disa këshilla të thjeshta për të kursyer para

Kriza e energjisë po godet rëndë buxhetet e konsumatorëve. Mes çmimeve të larta të gazit dhe kostos më të lartë të jetesës në përgjithësi, shumë familje janë bërë gjithnjë e më të shqetësuara për faturat e tyre të energjisë.

Një familje mesatare evropiane do të shohë një rritje prej rreth 7 për qind të kostos së saj të jetesës këtë vit, në krahasim me atë që pritej në fillim të vitit 2021, sipas vlerësimeve të Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN).

Kjo pasqyron efektin e drejtpërdrejtë të çmimeve më të larta të energjisë si dhe kalimin e tyre në mallra dhe shërbime të tjera, thotë organizata.

Gjërat arritën një nivel të ri të ulët në Mbretërinë e Bashkuar muajin e kaluar, me rregullatorin e energjisë Ofgem që rriti kufirin e çmimit të energjisë me 80 përqind në 3,549 £ në vit për një familje mesatare nga tetori, si një goditje për konsumatorët.

Në këtë sfond, veprimet e vogla si fikja e pajisjeve në shtëpi zbehen nga faktorë më të gjerë përtej kontrollit të konsumatorit mesatar, ndërsa njerëzit përpiqen të përballen me koston në rritje të jetesës.

Izolimi profesional i shtëpisë tuaj ndihmon në reduktimin e humbjes së nxehtësisë. Organizata i bazon llogaritjet e saj të kursimeve në një shtëpi tipike me tre dhoma gjumi, me ngrohje me gaz në Britaninë e Madhe, duke përdorur një çmim gazi prej 7,4 p/kwh dhe çmim të energjisë elektrike prej 28,3 p/kËh (bazuar në kufirin e çmimit të prillit 2022).

Teknologjitë si termostatet inteligjentë dhe matësat inteligjentë gjithashtu mund ta bëjnë më të lehtë sigurimin që nuk po ngrohni një shtëpi të zbrazët dhe t’ju ndihmojnë të shihni se ku po përdorni më shumë energji.

Ndërsa ngrohja përbën pjesën më të madhe të konsumit të energjisë së një familjeje tipike, mund të jetë gjithashtu e dobishme të dini se cilat nga pajisjet tuaja shtëpiake përdorin më shumë energji.

Në krye të listës janë lavatriçet, pjatalarëse dhe tharëset, të cilat përbëjnë 14 për qind të një faturë tipike të energjisë, sipas Energy Saving Trust.

Përsëri ka një lidhje me ngrohjen, pasi fuqia e nevojshme për të ngrohur ujin që përdorin këto pajisje rrit konsumin, duke i bërë ato pajisje shtëpiake të uritura për energji, thotë organizata.

Ai vlerëson se një makinë larëse 7 kg e përdorur 220 herë në vit zakonisht do të kushtojë nga 25 deri në 35 £ (29 deri në 40 €) në vit për të punuar.

Ju mund të kurseni para duke përdorur lavatriçen tuaj më me kujdes, thotë organizata.

Ajo sugjeron përdorimin e lavatriçes në një cikël 30 gradë në vend të temperaturave më të larta dhe reduktimin e përdorimit të makinës larëse me një herë javë për një vit.

Më pas janë frigoriferët dhe ngrirësit, të cilët përbëjnë rreth 13 për qind të faturës mesatare të energjisë së një familjeje sipas Energy Saving Trust.

Duke qenë se këto pajisje qëndrojnë të ndezura gjatë gjithë kohës dhe janë ndër pajisjet më jetëgjata në shtëpi, ka një përfitim të madh për të investuar në versione efikase të energjisë.

Ndërkohë rreth 4 për qind e faturës suaj të energjisë shpenzohet për furnizimin me energji elektrike të pajisjeve të kuzhinës, duke përfshirë pianurën, furrën, ngrohësin e ujit dhe mikrovalën, thotë organizata.

Ajo rekomandon përdorimin e një mikrovalë, e cila mund të jetë më efikase se furrat në gatim.

Sipas llogaritjeve të Energy Saving Trust, duke qëndruar në dush vetëm 4 minuta, një familje tipike britanike gjithashtu mund të kursejë 70 paund në vit në faturat e energjisë.

Një hap tjetër i vogël drejt kontrollit të përdorimit të energjisë tuaj është të trajtoni “elektronikën vampirike” pajisje të mbetura në gatishmëri që thithin energji edhe kur nuk janë në përdorim. Energy Saving Trust vlerëson se familjet britanike mund të kursejnë rreth 55 £ në vit duke kujtuar të çaktivizojnë pajisjet në modalitetin e gatishmërisë.

Dhe sipas ofruesit të energjisë British Gas, pajisjet e vampirëve thithin rreth 2.2 miliardë paund (2.5 miliardë euro) në vit nga familjet britanike.

Organizata ofron disa këshilla për ta trajtuar këtë: fikni pajisjet në rrjet në vend që të kaloni në gatishmëri kur ato nuk janë në përdorim, dhe kur blini një produkt të ri, provoni dhe zgjidhni atë që është renditur si me përdorim të ulët të energjisë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu