Scholz: Gjermania duhet të jetë gati për eskalimin e situatës në Ukrainë

German Chancellor Olaf Scholz speaks during the annual Munich Security Conference, in Munich, Germany February 19, 2022. REUTERS/Andreas Gebert

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha sot se Gjermania duhet të përgatitet për një eskalim të situatës në Ukrainë.

Scholz e tha këtë në një konferencë në Berlin të organizuar nga gazeta Zeitung Zeitung.

Siç tha ai, fondi i mbrojtjes me vlerë 100 miliardë euro, i cili u shpall pas fillimit të luftës në Ukrainë, është rezultat i një mësimi të nxjerrë për ndërtimin e stoqeve mbrojtëse të ushtrisë gjermane.

Në konferencë ai iu referua globalizimit, duke thënë se Gjermania nuk ka arsye të ketë frikë nga zhvillimi drejt një bote multipolare dhe se ai e sheh Azinë Juglindore si një partner të rëndësishëm për rritje dhe paralajmëroi për rreziqet e deglobalizimit.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu