Shahu i një lufte: cilat janë lëvizjet e kundërshtarëve

Analistët ushtarakë janë të bindur se Ukraina do të tentojë një kundërsulm në jug, veçanërisht rreth Khersonit.

Prandaj, është e mundur që luftimet për Donetsk të presin, ose që rusët të zgjerojnë frontin duke sulmuar Kharkivin. Negociatat janë ende shumë larg.

Presidenti rus Vladimir Putin ka disa opsione për të vazhduar sulmin ndaj Ukrainës, por qëllimet e tij janë të vështira për t’u dalluar, shkruan shërbimi publik gjerman ZDF në një analizë në portalin e tij, përcjellë Deutsche Ëelle.

Në tekst thuhet se “duket se askush nuk mund t’i ndalojë trupat ruse në përpjekjet e tyre për të vendosur kontroll të plotë mbi Donbasin”. Sipas ekspertëve, është radha e qyteteve Slovyansk dhe Kramatorsk.

Sipas Pierre Razu nga Instituti për Studime Strategjike, doli se ushtria ruse nuk ishte në gjendje të depërtonte thellë në front.

“‘Avullorja’ ruse punon mirë pranë kufijve të tyre, qendrave logjistike dhe bazave ajrore,” tha ai. “Sa më shumë largohen, aq më e ndërlikuar është për ta”

Në fillim të luftës, rusët pushtuan lehtësisht dhe shpejt qytetin Kherson të Detit të Zi. Por situata rreth asaj pjese të frontit nuk është më e qëndrueshme. Eksperti ushtarak australian Mick Ryan beson se “çlirimi i porteve ukrainase nga ndikimi rus” do të kishte “rëndësi shumë të madhe strategjike”.

Aktualisht, forcat ruse kontrollojnë brezin tokësor përgjatë detit, gjatë gjithë rrugës nga Donbass përmes Krimesë deri në Kherson. “Por kundërsulmet e Ukrainës në jug i vendosin rusët në një dilemë – të vazhdojë ofensivën në lindje ose të forcojë jugun,” thotë Ryan.

Sipas Kievit, ditët e fundit ukrainasit përparuan drejt Khersonit dhe Zaporozhyes. BBC thotë se ka pasur gjithsej njëmbëdhjetë sulme të suksesshme ndaj depove ruse të municioneve dhe armëve në Ukrainë.

Sipas analistëve, situata në front po ndryshon nga sistemet e armatimit perëndimor, si ato franceze Cezar apo gjermanët apo raketat me shumë tytë HIMARS.

“Një e shtënë e vetme precize është e mjaftueshme për të shkatërruar një magazinë të tërë që ka qenë e mbushur me municion dhe armë për muaj, ndoshta edhe vite,” tha analisti ushtarak ukrainas Oleksandr Kovalenko.

Sipas analistit Razu, Kharkiv në veri të vendit, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës, mund të jetë objektivi i ardhshëm i Putinit. Spekulohet se në këtë mënyrë ushtria ruse mund të përpiqet të shpërqendrojë ukrainasit, të cilët do të duhet të zgjedhin midis ofensivës në Kherson ose mbrojtjes së Kharkiv.

Razu thotë se një betejë për Kharkiv, një qytet që kishte 1.4 milionë banorë para luftës, do të ishte shkatërruese dhe se një rrethim eventual do të zgjaste të paktën një vit.

Dhe sa mund të zgjasë Perëndimi?

Siç vëren Collin Clark nga Qendra Sufane e Neë York-ut, çdo sukses ushtarak i Rusisë do të thotë një goditje për mbështetjen perëndimore për Ukrainën. Clark mendon se qëllimi i Putinit është ende “të shpërdorojë trupat ukrainase” dhe të presë që “mbështetja politike për Ukrainën në Perëndim të dobësohett”.

Çdo javë, sa më gjatë të zgjasë lufta, presioni i publikut vendas mbi liderët perëndimorë do të rritet për shkak të rritjes së çmimeve dhe mungesës së energjisë. Siç thotë Alexsander Grüberg i Institutit të Jerusalemit për Sigurinë dhe Strategjinë, Shtetet e Bashkuara një ditë mund t’u thonë ukrainasve: “Ju nuk mund ta vazhdoni (luftën) më”.

Por nga ana tjetër, analistët besojnë se Putini tashmë ka mjaft arsye për t’i dhënë fund luftës – ka humbje të mëdha të personelit dhe pajisjeve ushtarake, pasi dhe sanksionet perëndimore janë shkatërruese.

Por në fund të majit, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov përsëriti se kushtet ruse mbeten dhe u bëri thirrje ukrainasve që të dorëzojnë armët. “Atëherë gjithçka do të përfundojë brenda një dite,” tha Peskov.

Nga ana tjetër, edhe nëse Volodymyr Zelensky do të ishte gati të shkëmbente Donbasin për paqen, krahu i djathtë i qeverisë së tij refuzon “çdo kompromis me Rusinë”, thotë analisti ushtarak Razu. “Ata mund të tolerojnë një konflikt të ngrirë, por jo humbjen,” beson ai.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu