SHBA dhe Kanadaja do të përballen me Krishtlindjet më të ftohta ndër dekada, temperaturat do të shënojnë -45 gradë

Me temperatura polare dhe stuhi, Shtetet e Bashkuara dhe një pjesë e Kanadasë po përgatiten të mirëpresin Krishtlindjet. “Ne po përballemi me Krishtlindjet më të ftohta në dekada”, thonë parashikuesit.

Është një ciklon, një stuhi e fuqishme dimërore e Arktikut që po kalon nëpër këto rajone, duke sjellë temperatura ngrirëse dhe vonesa të fluturimeve përpara ditëve më të ngarkuara të udhëtimit të vitit. Më shumë se 100 milionë njerëz në të gjithë SHBA janë në gjendje të jashtëzakonshme. Kaosi i shkaktuar i udhëtimeve ka detyruar qindra aeroporte të anulojnë fluturimet përpara stuhisë.

Administrata e Sigurisë së Transportit kishte thënë se vëllimi i udhëtimeve për pushime do të ishte afër niveleve para pandemisë. E megjithatë, më shumë se 5,300 fluturime në SHBA tashmë janë anuluar që nga dje, dhe e njëjta situatë do të vazhdojë edhe sot, sipas faqes së internetit të gjurmimit të fluturimeve FlightAware. Edhe aeroporti i Çikagos, një nga më të ngarkuarit në vend, si dhe ai i Nju Jorkut, nuk ka performancë të mirë. Në pritje të ndërprerjes së udhëtimit, linjat ajrore të mëdha duke përfshirë United, Delta dhe American kanë ofruar të ulin tarifat për udhëtarët që kërkojnë të riplanifikojnë fluturimet e tyre.

Kushtet e reshjeve të borës dhe ngrica në rrugë gjithashtu ndalojnë udhëtimin rrugor. Rrugët përgjatë kufirit Kolorado-Wyoming janë mbyllur që nga e mërkura për shkak të dukshmërisë pothuajse zero. Në Dakotën e Jugut, më shumë se 100 makina u bllokuan në rrugët e mbuluara me borë, duke nxitur operacione emergjente shpëtimi. Aeroporti në kryeqytetin e shtetit u mbyll gjithashtu. Edhe Florida e ngrohtë, “Shteti i Diellit”, pritet të shohë Krishtlindjet e saj më të ftohta në 30 vjet.

Shoqata Amerikane e Automobilave (AAA) vlerësoi se më shumë se 112 milionë njerëz do të udhëtojnë 50 milje (80 km) ose më shumë nga shtëpia midis të premtes, 23 dhjetor dhe 2 janarit, shumica dërrmuese – 102 milionë – me makinë.

“Ne patëm një javë të mrekullueshme të Falënderimeve me ndërprerje minimale,” tha sekretari amerikan i Transportit Pete Buttigieg për kanalin kabllor MSNBC të mërkurën. “Për fat të keq, Krishtlindjet nuk do të jenë të tilla”.

Shërbimi Kombëtar i Motit (NWS) ka thënë se temperaturat “ftohëse” prej -45 gradë Celsius janë të mundshme deri në fund të kësaj jave në disa pjesë të vendit. “Era e akullt mund të shkaktojë ngrirje në më pak se pesë minuta nëse nuk merren masa paraprake, ndërsa hipotermia dhe vdekja janë gjithashtu të mundshme nga ekspozimi i zgjatur ndaj të ftohtit”, tha agjencia.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu