SHBA do t’i shesë Tajvanit armë me vlerë prej 1.1 miliardë dollarësh

Administrata Biden se do t’i shesë Tajvanit armë me vlerë prej 1.1 miliardë dollarësh ndërsa tensionet SHBA-Kinë përshkallëzohen për statusin e tij. Paketa përfshinte 355 milionë dollarë për raketat Harpoon dhe 85 milionë dollarë për raketat Sideëinder, tha Departamenti i Shtetit, shkruan The Guardian.

Paketa përfshin 655 milionë dollarë për programin e radarëve të mbikqyrjes së Tajvanit. Sistemet e paralajmërimit të mbrojtjes ajrore janë bërë më të rëndësishme pasi Kina ka rritur stërvitjet ushtarake pranë Tajvanit, të cilin e konsideron si një provincë renegate.

Administrata tha se marrëveshjet ishin në përputhje me politikën e SHBA-së për një Kinë. Ai gjithashtu i kërkoi Pekinit “të ndërpresë presionin e tij ushtarak, diplomatik dhe ekonomik kundër Tajvanit dhe në vend të kësaj të angazhohet në dialog kuptimplotë me Tajvanin”.

Liu Pengyu, zëdhënës i ambasadës kineze në Uashington, tha se shitja e armëve “rrezikon rëndë marrëdhëniet Kinë-SHBA dhe paqen dhe stabilitetin në ngushticën e Tajvanit.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu