SHBA lansoi raketën ndërkontinentale

Forcat Ajrore të SHBA-së nisën një provë të paarmatosur të raketës balistike ndërkontinentale Minuteman III në Kaliforni të mërkurën herët në një shfaqje të gatishmërisë bërthamore.

Testi operacional u nis në orën 1:13 të mëngjesit nga Baza e Forcave Hapësinore Vandenberg në Kaliforni, rreth 90 kilometra në veri të Santa Barbara, konfirmoi baza në Twitter.

Testi i së mërkurës vjen më pak se një muaj pasi u lansua edhe një test i mëparshëm, raporton foxnews.

Ryder tha se SHBA-ja njoftoi qeverinë ruse për detyrimet e traktatit përpara testit operacional dhe vuri në dukje se njoftimi para nisjes ishte në përputhje me Kodin e Sjelljes ndërkombëtare të Hagës.

Testi i raketës vjen pasi shqetësimet për sigurinë bërthamore janë shtuar edhe një herë në mes të luftës së Rusisë në Ukrainë dhe marrëdhënieve të tensionuara midis Moskës dhe Perëndimit.

Rusia jo vetëm që ka kërcënuar se do të përdorë përshkallëzimin bërthamor nëse SHBA-të përfshihen më drejtpërdrejt në luftë, por ka kërcënuar sigurinë bërthamore të Evropës duke stacionuar trupat e saj në termocentralin bërthamor Zaporizhzhia në Ukrainë.

Termocentrali është kërcënuar vazhdimisht nga bombardimet që nga pushtimi rus i shkurtit dhe pushtimi pasues në fillim të marsit.

Në muajin gusht, Forca Ajrore tha se kishte kryer mbi 300 teste të raketave balistike ndërkontinentale dhe vuri në dukje se ato “nuk janë rezultat i ngjarjeve aktuale botërore”.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu