SHBA, muaji korrik më i nxehti në histori

Muaji korrik ishte muaji më i nxehtë në historinë moderne, duke arritur një rekord në 137 vite që maten temperaturat e tokës, sipas shkencëtarëve të qeverisë amerikane
“Temperatura mesatare botërore e sipërfaqes së Tokës për muajin korrik 2016 ishte më e nxehta, si për muajin korrik ashtu edhe për çdo muaj tjetër të viteve që janë bërë regjistrime të temperaturave nga NOAA, që fillojnë që më 1880”, tregon Agjencia Oqeanike dhe Atmosferike Amerikane.

Rekordi i mëparshëm ishte vendosur në korrikut e vitit të kaluar, ky muaj është tradicionalisht më i nxehti i vitit në Tokë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu