SHBA: Ukraina përballë Rusisë, arritje të pamundura

Ministria e Mbrojtjes e SHBA-së shqyrtoi rezultatet e kaluara të ushtrisë ukrainase në fushën e betejës në këtë vend dhe vlerësoi efikasitetin e ushtarëve ukrainas.

Duke iu referuar betejave në Donbass dhe në jug të Ukrainës, Pentagoni thekson se forcat ukrainase kanë arritur disa përfitime në zonat afër Kharkiv.

“Në rajonin e Khersonit, forcat ukrainase vazhdojnë të bëjnë presion ndaj rusëve. Dëmet më të mëdha u shkaktuan në urat e përdorura nga rusët. Ukraina bombardoi gjithashtu bazën ruse Saki në Krime, gjë që preku ndjeshëm Forcat Ajrore Ruse”, tha një nga zyrtarët e Pentagonit.

Siç u theksua, aktualisht problemi më i madh është hapësira rreth termocentralit bërthamor në Zaporizhia.

“Sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, nuk ka asnjë kërcënim të menjëhershëm për sigurinë bërthamore, por kjo mund të ndryshojë,” vë në dukje raporti.

Më në fund, një zyrtar i Ministrisë së Mbrojtjes vlerësoi efikasitetin e ushtrisë ukrainase.

“Në një shkallë nga zero deri në dhjetë, efektiviteti i forcave të armatosura të Ukrainës do të ishte 12 dhe kjo bazohet vetëm në atë se sa mbresëlënëse janë ato në shumë mënyra të ndryshme. Ata gjetën mënyra për të bërë gjëra që ne mendonim se ishin të pamundura”, përfundon analiza.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu