Shokohet CNN: Erdogani 4-herë e quajti mik Putinin!

Presidenti turk Rexhep Tayip Erdogan në katër raste në konferencën për shtyp, presidentin rus Vladimir Putin e quajti mik, dhe ky fakt është senzacion kryesor i takimit të tyre, pohon CNN.
Siç theksohet, fjalët e Erdoganit në lidhje për Putinin mund ti prishin aleatët ushtarake turke në NATO dhe në Bashkimin Evropian.
CNN, gjithashtu thekson se Turqia në këtë moment, sepse është zemëruar ndaj Perëndimit, mund të rrotullohet në 180 gradë dhe të afrohet me Rusinë.
Të kujtojmë, se në mbledhjen e presidentit rus dhe turk që u mbajt sot në Shën Petersburg, të dy udhëheqësit arritën sërë marrëveshjesh, duke filluar nga ndërtimi i gazsjellësit “Turkish tek”, deri në heqjen e sanksioneve dhe zgjidhjen e përbashkët të konfliktit sirian.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu