Shteti turk propozon Erdoganin për Çmimin Nobel për Paqen

Kryetari i Parlamentit turk, Mustafa Sentop, ka njoftuar se ka nominuar presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan për Çmimin Nobel për Paqe “për shkak të përpjekjeve të tij për të zgjidhur krizën në Ukrainë”.

“Unë e nominova Presidentin Erdogan për Çmimin Nobel për Paqen për shkak të përpjekjeve të tij për të vendosur paqen midis Rusisë dhe Ukrainës”, tha Sentop për gazetën Star.

Që nga fillimi i luftës në Ukrainë, Turqia ka marrë pjesë vazhdimisht si ndërmjetëse midis Rusisë dhe Ukrainës.

Me ndërmjetësimin e Turqisë dhe Kombeve të Bashkuara, më 22 korrik u përmbyll Iniciativa për Kokrrat e Detit të Zi, një marrëveshje për eksportin e produkteve bujqësore nga Ukraina, e cila u zgjat për 120 ditë më 17 nëntor.

Marrëveshja ndihmoi në shmangien e një krize globale ushqimore duke lejuar eksportet nga disa porte të Detit të Zi të Ukrainës të bllokuara nga Rusia.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu