Shtypi francez po debaton se kush do të bëhet kapiten i kombëtares pas largimit të Lloris

Hugo Lloris është tërhequr nga kombëtarja franceze. Portieri u bë rekordmeni i skuadrës për numrin e paraqitjeve për blutë. Që nga viti 2008, Lloris ka luajtur 145 ndeshje për kombëtaren, në 121 prej tyre Hugo ka dalë në fushë me shiritin e kapitenit.

Tani skuadra ka mbetur pa kapiten. Një debat shpërtheu në shtypin francez se kush duhet të jetë pasardhësi i Lloris. Botimet autoritare L’Equipe dhe Le Parisien besojnë se Deschamps do të zgjedhë mes Varane dhe Mbappe. Por gazetat kanë të preferuar të ndryshëm.

Le Parisien beson se Varane është kandidati kryesor, por publikimi thekson se Deschamps mund të zgjedhë lojtarë të tjerë të kombëtares Mbappe ose Griezmann. Në të njëjtën kohë, Le Parisien shkruan se sulmuesi i PSG-së po bëhet simbol i brezit të tij, ndaj në të ardhmen do të bëhet kapiten. Pyetja e vetme është se kur do të ndodhë kjo.

Por L’Equipe pretendon se shanset e Kilian dhe Rafael në luftën për shiritin e kapitenit janë pothuajse të barabarta. Por Mbappe ka zënë një pozicion shumë të rëndësishëm në kombëtare, ndikimi i tij në dhomat e zhveshjes është rritur edhe më shumë që nga finalja e Botërorit të Katarit.

Në favor të Kilian mund të flasë edhe aktiviteti i tij jashtë fushës. Ai, për shembull, foli në mbrojtje të Zidane pas fjalëve të rënda të Le Grae për legjendën franceze.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu