SpaceX dërgon 46 satelitë të tjerë Starlink në orbitë

Kompania amerikane SpaceX lëshoi ​​me sukses raketën Falcon 9 me një raund të ri mikrosatelitësh Starlink, sipas një deklarate në faqen e internetit të kompanisë.

Nisja të premten, nga vendndodhja e bazës hapësinore amerikane Vandenberg në Kaliforni, u bë në orën 14:40 me kohën lokale dhe 46 mikrosatelitë u hodhën në orbitën e ulët të Tokës.

Pas fazës në të cilën satelitët do të ndahen nga Falcon 9, anija kozmike do të kthehet në tokë dhe faza e parë e raketës tashmë është përdorur në nëntë lëshime.

Rrjeti për internet

Rrjeti Starlink u krijua për të siguruar akses në internet duke vendosur një numër të madh satelitësh që peshojnë 260 kilogramë.

SpaceX, kompania e miliarderit amerikan Elon Musk, vlerëson se lëshimi i gjithsej 11,000 satelitëve dhe vënia në punë e tyre do të kushtojë 10 miliardë dollarë.

Që nga maji 2019, kompania ka dërguar më shumë se 2,500 satelitë Starlink në orbitë, raportoi TASS.

Video:


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu