Spanja do dërgojë “Leopardët” në Ukrainë, raketa dhe tanke luftarake kundër Putinit

Spanja do të furnizojë Ukrainën me raketa anti-ajrore dhe tanke luftarake “Leopard” duke rritur mbështetjen e saj ushtarake për vendin, sipas burimeve qeveritare të çitura nga gazeta El Pais të dielën.

Spanja gjithashtu do të ofrojë trajnime thelbësore për ushtrinë ukrainase se si të përdorin tanket. Trajnimet do të zhvillohen në Letoni, ku ushtria spanjolle ka dislokuar 500 ushtarë në kuadër të operacionit “Enhanced Advanced Presence” të NATO-s.

Një fazë e dytë e trajnimit mund të zhvillohet në Spanjë, sipas burimeve të cituara nga EL Pais.

Spanja deri më tani ka furnizuar Ukrainën me municion, pajisje mbrojtëse individuale dhe armë të lehta.

Ministria e Mbrojtjes tashmë është duke finalizuar dorëzimin në Kiev të një numri raketash kundërajrore të nivelit të ulët Shorad Aspide, të cilat ushtria spanjolle i ka zëvendësuar me një sistem tjetër më të avancuar.

Dërgesa e këtij materiali, prodhuar nga kompania evropiane e raketave MBDA, është në pritje të përfundimit të negociatave përmes një zyre në Shtutgart (Gjermani) që është përgjegjëse për koordinimin e ndihmës ushtarake për Ukrainën për të shmangur mungesën e pajisjeve.

Qeveria spanjolle është gjithashtu e gatshme t’i dorëzojë Ukrainës tanket luftarake Leopard A4. Këto tanke janë pjesë e grupit prej 108 njësive të përdorura që Gjermania i shiti Spanjës në 1995, si një prelud i kontratës së prodhimit të Leopardit në Spanjë.

Burimet e mbrojtjes vlerësojnë se rreth 40 makina mund të rehabilitohen dhe t’i dorëzohen ushtrisë ukrainase.

Oferta e raketave dhe udhëzimi i cisternave u diskutua kur Presidenti i Qeverisë, Pedro Sánchez, udhëtoi për në Kiev më 21 prill dhe u takua me Presidentin Volodymyr Zelensky, por është vonuar për shkak të kompleksitetit të operacionit sipas burimeve.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu