Spiegel: Gjermania “bllokon” misionin Leopard 2 nga Spanja në Ukrainë

Synimi i Spanjës për të dërguar tanke Leopard 2A4 në Ukrainë thuhet se u bllokua nga Gjermania, sipas një raporti nga gjermani Der Spiegel.

Raporti thoshte se qeveria e Olaf Solz kishte paralajmëruar Spanjën se ky (misioni i Leopardit) do të ishte një largim nga një “vendim i supozuar informal dhe informal i Perëndimit” për të mos furnizuar Ukrainën me tanke perëndimore.

Nëse Gjermania do të kishte rënë dakord, kjo do të ishte hera e parë që një anëtar i NATO-s do të dërgonte tanke në Ukrainë, sipas mediave gjermane. Megjithatë, media të tjera theksojnë se, sipas presidentit polak Andrei Duda, vendi i tij tashmë i ka ofruar Kievit më shumë se 240 tanke dhe më shumë se 100 automjete të blinduara.

Leopard 2A4 u zhvillua fillimisht nga Krauss-Maffei në vitet 1970 për ushtrinë e Gjermanisë Perëndimore. Është e pajisur me sisteme të avancuara dixhitale të kontrollit të zjarrit. Ai ka gjithashtu një armë dhe mitraloz plotësisht të stabilizuar, si dhe pajisje të avancuara për shikimin e natës dhe qitje.

Sipas edicionit gjerman të Business Insider, zyrtarët spanjollë i kërkuan falje qeverisë gjermane sepse donin të furnizonin Ukrainën me 40 tanke gjermane Leopard 2.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu