Tensionet mes dy vendeve! Kina nuk ndalet, i ‘tregon dhëmbët’ Tajvanit, ja çfarë pritet të ndodhë

Forcat e armatosura kineze zhvilluan stërvitje ushtarake në ujërat dhe hapësirën ajrore pranë Tajvanit për të testuar aftësinë luftarake të trupave. Lajmi u konfirmua nga Shi Yi, përfaqësuesi zyrtar i Komandës Luftarake të Zonës Lindore të Ushtrisë Çlirimtare Popullore (PLA).

“Aftësia e trupave për t’iu kundërvënë provokimeve të forcave të jashtme dhe forcave separatiste në ishull u testua,” tha Shi.

Situata rreth Tajvanit u përshkallëzua ndjeshëm në fillim të gushtit të vitit të kaluar pasi Nancy Pelosi, kryetarja e atëhershme e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, vizitoi Tajvanin.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu