Tensioni nga një grua: Avionë kinezë mbi qiellin e Tajvanit

Marrëdhëniet Kinë-Tajvan janë në teh pas vizitës së Nancy Pelosit në Taipei. Siç raporton Reuters, pak kohë më parë 27 avionë luftarakë kinezë fluturuan mbi ngushticën e Tajvanit me 22 prej tyre duke shkelur të ashtuquajturën Zonën e Identifikimit të Mbrojtjes Ajrore (ADIZ).

Kjo shkelje, sipas agjencisë Reuters, shkaktoi një reagim nga Taipei pasi, siç theksohet nga agjencia, dërgoi avionë për të “përgjuar” forcat kineze nga zona e mbrojtjes ajrore.

Siç u bë e ditur dje, forcat e armatosura kineze janë vënë në gatishmëri të lartë dhe do të nisin “operacionet ushtarake të synuara” në përgjigje të vizitës së Pelosit në Tajvan, njoftoi sot Ministria e Mbrojtjes e Kinës.

Në një deklaratë, Pekini njoftoi se nga ora 12:00 e së enjtes, 4 gusht deri në orën 12:00 të së dielës, 7 gusht, do të zhvillohen stërvitje ushtarake me zjarr të vërtetë në zonat detare dhe hapësirën ajrore rreth Tajvanit.

Gjithashtu, Komanda Lindore e Ushtrisë Çlirimtare Popullore njoftoi se do të kryejë operacione të përbashkëta ushtarake pranë Tajvanit dhe do të kryejë teste raketore konvencionale në zonën detare në lindje të Tajvanit.

Stërvitjet do të përfshijnë stërvitje të përbashkëta ajrore dhe detare në veri, jugperëndim, verilindje të Tajvanit, gjuajtje me rreze të gjatë në ngushticën e Tajvanit dhe teste raketash në zonën detare në lindje të Tajvanit, tha Komanda Lindore. /tesheshi.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu