Trivic: Dodik është një president i rremë i Republika Srpska

Nënkryetarja e Partisë për Progres Demokratik (PDP), Jelena Trivic, kandidatja e opozitës për presidente të Republikës Srpska në zgjedhjet e tetorit, tha sot në Banja Luka se Milorad Dodik është një kryetar i rremë i këtij entiteti sepse ai fitoi me vjedhje elektorale, transmeton InfoShqip.

Trivic falënderoi deputetët e opozitës në Kuvendin e Republikës Srpska të cilët sot refuzuan të marrin pjesë në betimin e Dodik, pas zgjedhjeve të diskutueshme dhe të diskutueshme për president të Republikës Srpska, në zgjedhjet e përgjithshme në Bosnje dhe Hercegovinë të 2 tetorit.

“I jam mirënjohës të gjithë deputetëve që sot refuzuan të marrin pjesë në betimin e presidentit të rremë, i cili arriti ‘fitoren’ duke falsifikuar zgjedhjet, me ndihmën e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) të Bosnje-Hercegovinës dhe një pjesë të komunitetit ndërkombëtar”, ka shkruar Trivic në Facebook.

Ajo deklaroi se “nuk do të përgëzojë kurrë një fitues të rremë”, pasi siç tha ajo “nuk uron një vjedhje”.

Besoj, edhe pse sot tingëllon joreale, se autorët dhe autorët e krimit të organizuar në fushën e vjedhjes së zgjedhjeve do të ndiqen penalisht nga institucionet gjyqësore”, shtoi Trivic.

Dodik sot në Kuvendin Kombëtar të Republikës Srpska ka bërë betimin për mandatin e ri të kryetarit të këtij entiteti në BeH. Në akt nuk morën pjesë deputetë nga partitë opozitare, Partia Demokratike Serbe (SDS), Partia për Progres Demokratik (PDP) dhe Lëvizja për Drejtësi dhe Rend, të cilat kundërshtojnë legjitimitetin e Dodikut dhe pretendojnë se ai erdhi në detyrë përmes vjedhjes zgjedhore./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu