Trump nën hetim për spiunazh, FBI del me deklaratë: Çfarë u gjet në resortin e ish-presidentit

Të tjera detaje kanë dalë nga hetimet për spiunazh të ish-presidentit Donald Trump.

Agjentët e FBI-së kanë dalë me deklaratë pasi kontrolloi resortin Mar-a-Lago të Donald Trump në Florida këtë muaj pasi foli me një numër të konsiderueshëm dëshmitarësh dhe gjeti shkakun e mundshëm që informacioni i sigurisë kombëtare dhe provat e pengimit ekzistonin në pronën e ish-presidentit, sipas dosjeve gjyqësore.

Hetuesit thanë se dosjet tepër sekrete ishin ruajtur në Mar-a-Lago së bashku me gazeta dhe revista të ndryshme, raporton BBC.

Departamenti i drejtësisë tha se censuroi deklaratën për të mbrojtur “një numër të konsiderueshëm dëshmitarësh civilë”.

Të premten, Departamenti Amerikan i Drejtësisë publikoi një version të deklaratës së përdorur për të justifikuar inkursionin e FBI-së në pronën e Trump në Mar-a-Lago më 8 gusht.

Duke qenë se dokumentet gjyqësore janë depozituar përpara kontrollit të pasurisë së Palm Beach, ato nuk përmbajnë detaje të reja mbi 11 grupet e dokumenteve të klasifikuara që departamenti i drejtësisë ka thënë se janë gjetur nga klubi ekskluziv i golfit.

Agjenti i FBI-së që hartoi deklaratën e betimit shkroi se ata kishin “shkak të mundshëm” për të besuar se “provat, kontrabanda, frytet e krimeve ose sende të tjera të zotëruara në mënyrë të paligjshme” do të zbuloheshin. “Ka gjithashtu arsye të mundshme për të besuar se provat e pengimit do të gjenden”, shtoi agjenti.

Dokumenti tregon se hetimi i paprecedentë penal ndaj një ish-presidenti filloi pasi Arkivi Kombëtar, i cili mban të dhënat historike të Shtëpisë së Bardhë, identifikoi shumë dosje të klasifikuara midis 15 kutive që kishte gjetur nga Mar-a-Lago në janar të këtij viti.

Një rishikim i FBI-së i këtyre materialeve zbuloi 184 dokumente të klasifikuara, duke përfshirë 25 të shënuara si “Top Sekret”.

Sipas deklaratës, FBI arriti në përfundimin se Mar-a-Lago ishte skena e shkeljeve të mundshme të Aktit të Spiunazhit, pengimit të drejtësisë dhe një statuti që kriminalizon heqjen ose mbajtjen e paautorizuar të të dhënave të qeverisë në përgjithësi.

Deklarata u bë publike pasi gjykatësi federal Bruce Reinhart, i cili miratoi urdhrin dhe po mbikëqyr çështjen, urdhëroi departamentin e drejtësisë që të dorëzonte versionin e redaktuar para mesditës, duke çuar në një pritje të tensionuar dhe pa frymë për gjykatën në ëest Palm Beach për të zbërthyer dokumentet.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu