Turqia ‘do gjëra që ne nuk mund t’i japim’, thotë Suedia që shpreson anëtarësimin në NATO

Turqia ka kërkesa që Suedia nuk mund – dhe nuk dëshiron – t’i përmbushë, ka thënë të dielën kryeministri suedez.

Ankaraja ka bllokuar hyrjen e Suedisë dhe Finlandës në aleancën e NATO-s që nga maji në një përpjekje për t’i bërë ata të përmbushin disa kërkesa politike, duke shkaktuar një grindje të gjatë diplomatike.

“Turqia konfirmon të dyja se ne kemi bërë atë që kemi thënë se do të bëjmë, por ata gjithashtu thonë se duan gjëra që ne nuk mund ose nuk duam t’u japim atyre”, citohet të ketë thënë kryeministri suedez Ulf Kristersson, shkruan Euronews, përcjell Telegrafi.

“Ne jemi të bindur se Turqia do të marrë një vendim, thjesht nuk e dimë se kur”, ka thënë më tej ai, duke shtuar se “vendimi është në kampin e Turqisë”.

Stokholmi dhe Helsinki nënshkruan një marrëveshje me Turqinë në vitin 2022, që synon të kapërcejë kundërshtimet e Ankarasë ndaj ofertave të tyre në NATO.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan e ka përshkruar më parë Finlandën dhe Suedinë si një “strehë” të grupeve terroriste, ndërsa ministri i tij i jashtëm u bëri thirrje të dy vendeve që të heqin ndalimet për eksportet e mbrojtjes në Turqi.

Duke folur për Euronews në maj, Paul Levin nga Instituti i Studimeve Turke të Universitetit të Stokholmit, tha se shqetësimi kryesor i Turqisë është prania e aktivistëve të PKK në Suedi.

Në dhjetor, ministri i jashtëm turk Mevlut Cavusoglu pranoi se Stokholmi kishte marrë “masa pozitive”, por tha se nevojiteshin “hapa të tjerë të rëndësishëm” përpara se të hiqeshin kundërshtimet e vendit të tij.

Deklaratat e tij erdhën disa ditë pasi Gjykata e Lartë suedeze refuzoi ekstradimin e gazetarit turk Bülent Kenes, siç kërkoi presidenti turk.

Një ish-redaktor i një gazete turke, Kenes është një kritik i hapur i qeverisë së Erdoganit.

Ndryshe, vetëm Turqia dhe Hungaria nuk e kanë ratifikuar hyrjen e Suedisë dhe Finlandës në NATO. /Telegrafi/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu