Vuçeviq: Situata në veri të Kosovës është padyshim rreziku më i madh i sigurisë

Ministri i Mbrojtjes në Qeverinë e Serbisë, Millosh Vuçeviq, ka thënë sot se situata në veri të Kosovës është padyshim rreziku më i madh për sigurinë dhe ka theksuar se janë vëzhguar aktivitetet infrastrukturore të policisë së Kosovës, përkatësisht pozicionimi i tyre i mëtejshëm, që nuk është një shenjë e mirë, transmeton InfoShqip.

“Për momentin ka qetësi në lidhje me përshkallëzimin që u kërcënua, por gjithçka që ndodh në zonën e krahinës jugore duhet të monitorohet me kujdes, që përfshin punë të reja infrastrukturore në konceptin e Policisë së Kosovës, dmth. siç i quajnë ata, si dhe forcat e sigurisë së Kosovës dhe bashkëpunimi i tyre bilateral me pjesëtarët e KFOR-it”, theksoi Vuçeviq në një deklaratë për gazetarët pas prezantimit të analizës së situatës dhe kapaciteteve të forcave të armatosura serbe.

Ai nënvizoi se Serbia është qartazi kundër transformimit të Forcave të Sigurisë së Kosovës në Forca të Armatosura të Kosovës, sepse, thotë ai, do të çojë në krijimin e ushtrisë në Kosovë.

Ai shtoi se ka edhe vende që janë të përfshira në atë proces.

Përfaqëson një rrezik dhe një kërcënim sigurie për vendin tonë dhe kundër kësaj ne vlerësojmë situatën, marrim vendime dhe bëjmë lëvizje që nuk janë gjithmonë për publikun e gjerë.” Është një sfidë e klasit të parë, por shpresojmë që kjo çështje të kthehet në tryezën e bisedimeve dhe jo çështja e strukturave ushtarake apo të sigurisë së Serbisë. Por, sigurisht që nuk do të na zërë gjumi, do të ndjekim se çfarë po ndodh në fushë dhe nuk do të devijojmë nga vijat tona të kuqe”, thekson Vuçeviq.

I pyetur nëse është e vërtetë që Prishtina po përdor zbutjen e tensioneve për të ndërtuar baza të reja, ai tha se aktivitetet e policisë së Kosovës janë vërejtur në zonën e katër komunave në veri.

Janë vënë në dukje aktivitetet e tyre infrastrukturore, pra pozicionimi i tyre i mëtejshëm, që nuk është shenjë e mirë. Do të thosha se kjo na largon nga procesi i dialogut. Ne vazhdimisht i bëjmë thirrje KFOR-it dhe EULEX-it që të ndërmarrin atë që është në mandatin e tyre, të garantojnë siguri për të gjithë qytetarët e Kosovës dhe Metohisë, veçanërisht për komunitetet pakicë. Ne nuk mendojmë se administrata në Prishtinë do të ndryshojë konceptin e saj, nuk ka ndonjë relaksim të madh për ne sa i përket strukturave të sigurisë”, tha ai./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu